OSIJEK - Šesnaest hrvatskih branitelja izgubilo je život na današnji dan, 5. prosinca, prije 21 godine u šumi Rosinjača u Osijeku. Njima u čast, svijeću je upalio i ministar branitelja Predrag Matić Fred.
– Nažalost, ovo je malo poznato herojsko djelo hrvatskih branitelja. Često spominjemo Alamo, svjetski poznatu bitku gdje su se dečki branili do kraja, a evo, to se dogodilo i u Rosinjači. Šesnaest branitelja neće biti zaboravljeno – rekao je ministar. Neugodno se, dodao je, iznenadio kada je saznao da nisu odlikovani za svoju žrtvu. Nazvat će, najavio je, predsjednika Ivu Josipovića i "ispraviti to već za sljedeću obljetnicu".
– Hrvatska neće, ne može i ne smije zaboraviti svoje junake – poručio je. Bio je to najkrvaviji i najkritičniji dan za grad Osijek u Domovinskom ratu. Poginulo je 30 pripadnika HV-a i četvero civila.
– Bila je to koordinirana akcija i zadnji pokušaj paravojnih snaga, četnika i JNA da nešto naprave na ovim, ali i drugim dijelovima Hrvatske. Granatirani su Dubrovnik, Zadar, Gospić, Nova Gradiška, Osijek – podsjetio je umirovljeni general Mladen Mikolčević.
Tijela branitelja stradalih između Osijeka i okupiranog prigradskog naselja Tenja nisu mogla biti izvučena isti dan. Tjedan dana poslije, u noći na 13. prosinac, dvadesetak branitelja i jedan snimatelj kreću put Rosinjače. – Učinili smo to da nitko ne zna, ni s naše, ni s neprijateljske strane. I sve smo snimili, da se ne zaboravi kako su poginuli, kako su jedan drugoga gledali dok umiru. Nitko nikoga nije ostavio, sve dok zadnji nije umro – ispričao je Mikolčević, koji je vodio akciju izvlačenja.
Tijelo poginulog Mihajla Pelegrina još leži u šumi, do njega se ne može zbog mina. O stravičnom je stradanju u šumi u Osijeku snimljen i dokumentarni film.
>> Matić: Objavljujemo registar na ponos svih časnih branitelja!
U Jugoslaviji je bilo više lažnih »boraca« nego onih pravih! To je bilo svima poznato ali nije problematizirano jer je 80% svih »boraca« bilo srpske narodnosti. Njihove boračke mirovine išle su na trošak Hrvatskog mirovinskog fonda. Drugim riječima za njih su radili i uplaćivali doprinose građani Hrvatske. Ako se ovaj proces detuđmanizacije nastavi,moglo bi se dogoditi da se braniteljima proglase i oni koji su je napadali. Uostalom ima takvih i danas među braniteljima. To su dobro zamaskirani petokolonaši poput bivšeg predsednika i njemu slićnih.