Zašto mi Gradska toplana šalje račune, kada sam Toplani otkazao ugovor, a s njima nisam sklopio nikakav? Na temelju kojih ugovora koriste poslovni prostor, postrojenja, alat i vozni park Toplane, čiji nisu pravni sljednici?
Je li koncesija za obavljanje toplinarske djelatnosti valjana s obzirom na to da je Gradskoj toplani dodijeljena bez javnog natječaja, koji nalaže Zakon o proizvodnji, distribuciji i opskrbi toplinskom energijom – pita se bivši direktor Toplane Marijan Fudurić.
Dva puta otkazao ugovor
Ova pitanja postavlja u prijavi koju je Državnom inspektoratu podnio protiv Gradske toplane zbog navodno nezakonitog slanja računa. Ističe da nova tvrtka nije sljednik stare, kojoj je dva puta otkazao ugovor i zatražio od nje da mu ne isporučuje nikakve račune.
Ponavlja da zakon traži da se koncesija dodjeljuje putem javnog natječaja, a ne “dekretom gradonačelnika”.
Direktor Gradske toplane Inoslav Latković kaže da je koncesija prenesena temeljem dobivanja dozvola od Hrvatske energetske regulatorne agencije, a da im je Gradsko vijeće povjerilo vrelovodni sustav na korištenje.
– Ugovorima o najmu s Toplanom i Karlovačkom bankom pokrivena je sva imovina, a ugovor ćemo potpisati i s Toplanom u stečaju. Poslane račune temeljimo na koncesiji, činjenicom da upravljamo vrelovodima, da Toplana više ne smije fakturirati i da smo uložili u pripremu sezone – odgovara Latković.
Ovih dana, nastavlja, poslat će ugovore o opskrbi građanima.
Zahtjev za korekciju cijena
– Kada se računi ne bi plaćali zbog nezaključivanja ugovora, tada bi to vrijedilo i za isporuku toplinske energije, ali ne samo određenom korisniku koji nije sklopio ugovor, nego svim korisnicima na istoj podstanici – upozorava Latković,
Najavljuje da će uskoro predati zahtjev za korekciju cijena grijanja “kako bi tarifni sustav prilagodili korisnicima uz isti regulirani prihod”.
Dozvola Here je dostupna na njihovim stranicama i u njoj stoji samo da je novoj toplani dopušten rad. A kako će raditi, koncesije, prijenos bilo čega, o tom se Hera ne brine i ne navodi.