Nije me iznenadio sadašnji sukob između MORH-a i Glavnog stožera. Dogodilo se ono što se moglo i očekivati zato što danas čelne pozicije u Oružanim snagama drže, izravno ili neizravno, bivši generali JNA. To ističem zato što JNA nije bila samo vojna nego i politička organizacija. Taj dualizam, koji je bio moguć u JNA, potpuno je neprihvatljiv u razvijenim demokratskim društvima. U ovom slučaju ministar obrane, sukladno temeljnim demokratskim načelima, želi pokazati, ali i imati kontrolu nad GS-om kao dijelom MORH-a, dakle i načelnikom GS-a. No, i načelnik GS-a htio bi se baviti politikom jer to su navike od kojih se čovjek teško odvikava. Sve me to jako podsjeća na 1991./"92. godinu, kada se tadašnji načelnik GS-a, bivši visoki general JNA i današnji ambasador RH pri NATO-u, otvoreno suprotstavio tadašnjem ministru obrane, ne prihvaćajući njegove nadležnosti, politički ga diskvalificirajući optužbama koje su bile neprimjerene tadašnjem, a nadam se i današnjem vremenu. Zbog toga je bio i smijenjen.
Današnji javni sukobi između načelnika GS-a, nekadašnjeg generala JNA, i ministra obrane nastavak su kulturoloških sukoba i nesporazuma koji imaju svoj početak u 1991. godini. Prije nekoliko mjeseci na još agresivniji i arogantniji način prema ministru obrane nastupio je predsjednikov savjetnik za vojna pitanja, djelatni general-pukovnik HV-a i nekadašnji pukovnik JNA. I opet bez ikakvih reakcija predsjednika države ili Vlade. I nije stoga čudno što je danas način upravljanja i odlučivanja u HV-u mnogo više nego ikad prije sličniji onome u JNA. Demokratska Hrvatska, kako to neki kažu, morala bi se zbog toga ozbiljno zamisliti. Država u kojoj se takvi sukobi događaju daleko je od NATO-a. Slični problemi događali su se u Češkoj, Mađarskoj i Poljskoj prije desetak godina, ali su brzim postupkom nadležnih demokratskih institucija zauvijek riješeni.
Formalno gledajući, ovakvi istupi načelnika GS-a pokazuju da Oružane snage trenutačno nisu pod civilnim nadzorom, tj. pod nadzorom MORH-a i Vlade RH, što je nečuven presedan i politički incident neprihvatljivih razmjera. Političke štete od takvih sukoba na unutarnjem i međunarodnom planu nepopravljive su. Autoritativnost i puna legitimnost civilnih, tj. demokratski izabranih predstavnika vlasti, u ovom slučaju MORH-a i ministra obrane važni su za funkcioniranje svakog demokratskog društva. Stoga je danas više nego jasno da oni kojima su puna usta demokracije o tome zapravo nšta ne znaju ili ne žele znati, posebno ako je to protiv njihovih osobnih ili nekih uskostranačkih interesa.
I, na kraju, nema nikakve sličnosti između lanjske smjene grupe generala sa sadašnjim zahtjevima. Mi smo umirovljeni zbog neodgovorna odnosa ove vlasti prema hrvatskim braniteljima i Domovinskom ratu, a ne zbog našeg neodgovorna odnosa prema demokratskim institucijama ove države, što je danas, na žalost, slučaj. Predsjednik Republike morao je u ovom slučaju bez razmišljanja smijeniti načelnika GS-a kako bi pokazao minimum dosljednosti prema svojoj prošlogodišnjoj odluci. Međutim, to neće učiniti jer je to protivno njegovu osobnom interesu. To je još jedan dobar primjer koji pokazuje da je nekima na vlasti samo do vlasti, a ne do principa i načela.