Bivši premijer Tihomir Orešković početkom sljedećeg mjeseca odlazi iz Teve. Za sada se ne zna kamo odlazi i planira li možda povratak u Hrvatsku. Taj podatak ne znaju ni njegovi kolege iz Plive, inače članici Teva grupe, ali vjeruju da sigurno ima dobar plan za novo radno mjesto. Nedavno je smijenjen s pozicije potpredsjednika za poslovnu efikasnost na kojoj je bio nešto manje od godinu dana. Orešković nam nije htio ništa reći o odlasku iz kompanije u kojoj je već 12 godina, uz manji prekid lani kada se odazvao na poziv HDZ-a da zauzme poziciju hrvatskog premijera. Njegova smjena tumači se i kao otkaz, no koji je oblik prekida suradnje u pitanju, od Oreškovića nismo mogli doznati. Naime, činjenica je da posljednjih mjeseci izraelska kompanija otpušta velik broj zaposlenika širom svijeta.
Milijunske zarade
Izraelska kompanija, inače najveći proizvođač generika, ima problema s lijekom Copaxone na američkom tržištu. Nadalje, američka Agencija za lijekove i hranu (FDA) ubrzala je proces odobravanja generika pa manji Tevini konkurenti puno brže plasiraju svoje proizvode na tržište. Osim toga, farmaceutski lanci konsolidiraju narudžbe i rade pritisak na cijene, a dodatan su udarac na Tevino poslovanje bile i skupe akvizicije i problemi s odabirom vodstva kompanije. Nakon svih tih zbivanja, najavljeno je masovno otpuštanje. Spominjala se brojka od oko šest tisuća zaposlenika. Na domaću Plivu to ipak nije imalo odraza, štoviše, domaća tvrtka kontinuirano zapošljava. Prije neki dan na čelo Teve izabran je Kare Schultz pa neki već povezuju da je ta akvizicija utjecala i na Oreškovićev odlazak. Do Oreškovićeva dolaska na čelo Plive 2012. godine malo tko je znao za njega, s obzirom na to da je karijeru gradio u Kanadi, gdje je i odrastao, a od 2009. godine je unutar Teve u Europi. Dvije godine bio je u Plivi, a zatim je imenovan glavnim financijskim direktorom u Tevi. Zamrznuo je posao u kompaniji kada je prihvatio dužnost hrvatskog premijera, no kako je ta Vlada bila kratka, vrlo brzo vratio se u Tevu u Amsterdam na mjesto potpredsjednika za poslovnu efikasnost. Već se čuju i priče o tome koliko je zarađivao na toj poziciji, a mogla bi biti riječ o više od milijun dolara na godinu. To se može zaključiti iz izlistanih plaća Tevine uprave objavljenih u godišnjem izvješću, a koje ta kompanija objavljuje s obzirom na to da je izlistana na burzi.
Blizak Mostu
Iako je Orešković u Vladu došao na poziv HDZ-a, jer je uvjet njihova tadašnjeg partnera Mosta bio nestranački premijer, na kraju je i bio bliži Mostu. Tako je u svibnju podržao bivšeg ministra gospodarstva mostovca Tomislava Panenića koji se kandidirao za župana u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Tada se i nagađalo da se vraća u politiku, no Orešković je to opovrgnuo rekavši da nije ni u jednoj stranci.
Ja se za Oreškovića ne bojim. Ono što mi je smiješno jest zluradi naslov o "smijeni", a s druge strane se o bivšem velikom vođi Milančetu u medijima ispredaju kojekakve bajke o tobožnjim uspješnim lobističkim poslovima. I to naravno bez ijednog dokaza. Da mi je znati za koga mislite da guta te laži.