Županijsko državno odvjetništvo u Splitu je odmah nakon što je saborsko Mandatno-imunitetno povjerenstvo skinulo imunitet Vedranu Rožiću, zastupniku HDZ-a, podiglo optužnicu protiv njega, Bartola Kaleba i Ivana Buljana zbog zlouporabe položaja i ovlasti od 1992. do 1997. godine, kada su bili na čelu Hajduka. Terete ih da su utajom poreza državu oštetili za 74 milijuna kuna, a raznim malverzacijama klub za 18 milijuna kuna.
Rožić je iznenađen razvojem događaja, ali drži kako će na sudu imati prilike aferu s Hajdukom konačno ostaviti iza sebe i dokazati da nije kriv.
‘Nitko se nije okoristio!’
- Hajduk je poslovao kao i ostali klubovi u to ratno vrijeme. Nije se radilo preko privatnih računa, već je klub imao svoj račun u Austriji preko kojeg se poslovalo. Nitko se osobno nije okoristio Hajdukom, to je valjda najvažnije! - tvrdi Rožić, koji je za vrijeme istrage, zajedno s Kalebom i Buljanom bio 20 dana u pritvoru.
Napominje kako su uprava i skupština kluba kontrolirali financijsko poslovanje. U to je vrijeme Nadan Vidošević bio predsjednik Upravnog odbora. Iako se njegovo ime povlačilo od početka afere, u konačnici je izostavljen iz optužnice. Državno odvjetništvo je pojasnilo da je odustalo od kaznenog progona jer Vidošević nije bio ovlašten potpisivati financijske dokumenta ni naloge za plaćanje s inozemnih računa. U optužnici se spominju devizni računi u Austriji preko kojih se poslovalo da bi se utajio porez i “crna devizna blagajna” s koje su optuženici uzimali novac i, kako ih tereti tužilaštvo, zadržavali ga za sebe.
Županijsko državno odvjetništvo podignulo je i drugu optužnicu za Hajduk, onu protiv “nasljednika” prve garniture. Željka Kovačevića, predsjednika uprave, Petra Reića i Ivana Maršića, direktore, Ivicu Šurjaka, sportskog direktora, Velimira Strinića, direktora stadiona, te Ivana Zelića, financijskog direktora, terete za 100 milijuna kuna utaje poreza i 1,8 milijuna kuna štete klubu u razdoblju od 1997. do 2000. godine, kada su bili na čelu kluba. Po optužnici, princip poslovanja ostao je isti. Radilo se preko deviznog računa u inozemstvu, nisu se plaćali porezi i doprinosi državi, a iz “crne devizne blagajne” izgleda da su se posluživali kako je kome trebalo.
Svi se pravdaju da je u to ratno vrijeme klub poslovao preko računa u inozemstvu, i da je to bio normalan model poslovanja gotovo svih klubova.
Sanaderov kadar?
Štoviše, sportski su klubovi imali političko dopuštenje da posluju na taj način. Tim više možda čudi što se prvi slučaj sada izvlači na površinu, iako mu apsolutna zastara stupa na snagu 2013. Ili ne čudi - predizborna je godina, a Splitom se šapuće da je riječ o političkoj čistki Sanaderova kadra.
A gdje je nestao Vidoševi?? Čovjek je ispario ili bit će prije da mnogo zna o drugima pa onda bolje............???? !!!!