75 GODINA SAVEZA

Bivši zapovjednici NATO-a: 'Europska vojska je iluzija koja nije rješenje u ovom trenutku'

Zagreb: Održan je okrugli stol povodom 75. obljetnice osnivanja NATO-a i 15. godišnjice od pristupanja Republike Hrvatske u NATO
Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
1/7
04.04.2024.
u 15:42

Konferencija je održana u Kongresnom centru Sveučilišta obrane i sigurnosti “Dr. Franjo Tuđman” povodom petnaest godina hrvatskog članstva u NATO-u.

Bivši zapovjednici NATO-a iz Njemačke, Francuske i SAD-a, kao i umirovljeni načelnici Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske, složili su se na panelu u Zagrebu u četvrtak kako je rat u Ukrajini ojačao NATO-a, ali i da je potrebno raditi na boljoj suradnji unutar vojnog saveza. “Rat u Ukrajini ojačao je NATO, političko jedinstvo, operativno jedinstvo i sve uvjerljivi je sustav odvraćanja u NATO-u”, kazao je bivši načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH admiral Robert Hranj na panelu u sklopu konferencije „Transatlantsko savezništvo – izazovi i rješenja“. Konferencija je održana u Kongresnom centru Sveučilišta obrane i sigurnosti “Dr. Franjo Tuđman” povodom petnaest godina hrvatskog članstva u NATO-u.

Hranjev prethodnik na mjestu načelnika Glavnog stožera, umirovljeni general zbora Mirko Šundov, ukazao je na potrebu učestalijih vojnih vježbi između članica NATO-a, kao i jačanja kapaciteta odvraćanja. Šundov smatra i da bi trebalo razmotriti načine odlučivanja u sklopu NATO-a jer odlučivanje konsenzusom može predstavljati problem u slučaju prijetnje ratom.

Francuski viceadmiral Didier Piaton, umirovljeni bivši zamjenik zapovjednika NATO pomorskih snaga, istaknuo je u svom izlaganju kako je rat u Ukrajini značajno promijenio sigurnosnu situaciju za NATO. “Finska i Švedska odustale su od neutralnosti. To pokazuje kako percipiraju razinu prijetnje”, kazao je Piaton.

Umirovljeni njemački general Erhard Buehler, bivši zapovjednik JWC-a (Joint Warfare Centre NATO-a), poručio je da je očuvanje kohezije unutar NATO-a najvažnije za funkcioniranje tog vojnog saveza. Odbacio je ideje o europskoj vojsci, istaknuvši da bi za to bila potrebna promjena Ugovora o EU-u kako bi vojska bila operabilna. “To je iluzija koju neću doživjeti u svom životu i nije rješenje u ovom trenutku“, istaknuo je Buehler.

Umirovljeni slovenski general Iztok Podbregar, bivši načelnik Glavnog stožera slovenske vojske, ukazao je na potrebu za NATO-om u zaštiti kibernetičkog prostora. Podbregar je kazao kako u današnje vrijeme niti jedna zemlja ne može sama obraniti svoj kibernetički prostor koji ima sve veći značaj.

Moderator panela Gordan Akrap, pomoćnik rektora Sveučilišta obrane i sigurnosti „Dr. Franjo Tuđman“, posebno se osvrnuo na stanovništvo kao važan faktor u budućim krizama. U tom je kontekstu istaknuo da aktivnosti zlonamjernih aktera mogu dovesti do toga da dio stanovništva zauzme stavove protivne interesima države i vojnog saveza.

Rat u Ukrajini ukazao je na potrebu jačanja industrijske baze i povećanja proizvodnje u obrambenom sektoru, kazala je voditeljica Odjela za politička pitanja i sigurnosnu politiku NATO-a Nina Šoljan. To je potrebno i kako bi se pomoglo Ukrajini, što je i “investicija u našu budućnost”, dodala je Šoljan.

Ekonomist sa zagrebačkog Fakulteta političkih znanosti Kristijan Kotarski istaknuo je u svom izlaganju kako su sigurnost i ekonomija međusobno neodvojivi. Kotarski smatra da je nakon pobjede u Hladnom ratu na Zapadu prevladalo fokusiranje na efikasnost, a zanemarila se komponenta sigurnosti pa je tako, kao neefikasno, odbačeno gomilanje zaliha. “To se pokazalo kao dosta velika zabluda”, kazao je Kotarski, istaknuvši da je potrebno jačati industrijsku bazu u članicama NATO-a.

Uoči panela izlaganja su održali rektor Sveučilišta obrane i sigurnosti „Dr. Franjo Tuđman“ Ivica Lučić, general-bojnik Slaven Zdilar, zapovjednik Hrvatskog vojnog učilišta "Dr. Franjo Tuđman", veleposlanica SAD-a Nathalie Rayes, francuski veleposlanik Fabien Fieschi i državni tajnik u ministarstvu obrane Zdravko Jakop. Lučić je kazao kako su Hrvati "usprkos komunističkoj diktaturi u nametnutom jugoslavenskom državnom okviru" bili prozapadno orijentirani, dok je Franjo Tuđman kao prvi hrvatski predsjednik izrazio želju za uključenjem Hrvatske u zapadni sigurnosni sustav. NATO je, podsjetio je Lučić, "nastao kao odgovor na prijetnje i opasnosti s Istoka" prije 75 godina, a danas slične prijetnje i opasnosti dolaze s istog mjesta.

Rayes je kazala da je NATO osigurao "povijesni mir" ne samo zbog svoje vojne snage već i zbog predanosti članica demokratskim vrijednostima. "Vojna sila gubi značenje u odsustvu zajedničkih vrijednosti", kazala je Rayes. Fieschi je pohvalio hrvatske napore za jačanjem svojih obrambenih kapaciteta, uključujući nabavu višenamjenskih borbenih aviona Rafalea koji Hrvatskoj daju "kapacitet bez premca". Jakop se osvrnuo na "sjenu srpskog svijeta" u hrvatskom susjedstvu koji se temelji "na istoj politici koja je dovela do ratova devedesetih". "Ta politika potpomognuta je ruskim utjecajem koji je koristi za svoje interese protiv saveznika u NATO-u", kazao je Jakop. Zdilar je istaknuo da su Oružane snage Hrvatske sudjelovanjem u raznim operacijama pokazale da je Hrvatska "oslonac i ravnopravni partner" u NATO-u.

Ključne riječi

Komentara 10

SE
Serengeti
16:37 04.04.2024.

Što nam je NATO dao/doprinijeo u zadnjih 15 godina? Koliko ja vidim samo smo postali neprijatelji svim zemljama gdje smo sudjelovali u NATO angažmanu.

SU
Sudemi
07:24 05.04.2024.

Trenutno europsku unije vode nesposobni ljudi kada se to promjeni bit če i dogovora nato je mrtav francuska Austrija primjerice odbijaju da budu dio tog saveza

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije