Nekada se vjerovalo da su bebe koje se rode u vodenjaku, koji se još naziva i košuljicom, sretne i da će biti zaštićene od utapanja. Danas taj, inače rijedak fenomen koji se ponekad dogodi tijekom prirodnog porođaja, jer vodenjak inače od pritiska puca, dr. Vladimir Blagaić iz KB-a Sveti Duh bira kako bi pri carskom rezu od trauma što više zaštitio prerano rođene bebe, a rad o tome bit će objavljen i u časopisu Journal of Maternal-Fetal and Neonatal Medicine.
Indeks vitalnosti
Naime, tvrdi dr. Blagaić, bebe koje se tako rode imaju veći apgar (indeks vitalnosti djeteta nakon porođaja, nap. a) i bolje prognoze. Drugi ginekolozi pak kažu da znanstvenih dokaza za to nema.
– Kada su u pitanju djeca male porođajne težine, ona od 500 do 600 grama, jako je važno da su tijekom porođaja carskim rezom što manje u doticaju s drugim predmetima, pa bili oni ruka ili instrument – objasnio je dr. Blagaić. Takav carski rez mora se raditi nešto opreznije i sporije od uobičajenog da se pri "otvaranju" maternice skalpelom vodenjak ne bi probušio.
– Nakon otvaranja maternice vodenjak se preparira prstom i polako se izvuče dijete skupa s njim – objasnio je liječnik. Potom se beba u vodenjaku polaže na poseban "stol" i vodenjak se prokine, a beba dobije impuls da udahne. Dalje se o nedonoščetu brine neonatolog.
– Granica preživljavanja djece spustila se na 22 tjedna i jako je važno da takve bebe prolaze što manju traumu i da se rode u što boljoj kondiciji. Njihova koža još nije do kraja razvijena, a tako ni drugi organi pa je nužno iznaći tehnike da ih se zaštiti što više – istaknuo je liječnik. Inače, kaže, pri normalnom porođaju djeca rođena u vodenjaku prolaze manju traumu jer, umjesto bebe, vodenjak razmiče mišiće dok ona zaštićena u vodenoj vrećici prolazi kroz porođajni kanal.
A prof. Vesna Košec iz KB-a Sestre milosrdnice pak smatra da porođaj djeteta u vodenjaku nema utjecaja na apgar ili prognoze preživljavanja prerano rođene djece.
– Izvući dijete u vodenjaku se može, no ne postoji znanstvena studija koja kaže da to donosi korist djetetu – rekla je. Objasnila je i da se pri carskom rezu odmah nakon što se rodi dijete rađa i posteljica pa vodenjak gubi funkciju.
Nekoliko sekundi ne čini razliku
– Riječ je o nekoliko sekundi tijekom kojih tako rođena djeca ostaju u vodenjaku, a potom se on mora prokinuti pa nije ni logično da bi tih nekoliko sekundi činilo razliku – objasnila je. S njom se slaže i prof. Velimir Šimunić iz Petrove bolnice koji kaže da tako malenu djecu vodenjak štiti od kontakta s tvrdim predmetima tijekom carskog reza, no da utjecaj na djetetove vitalnost i kondiciju nije dokazan.
– Treba raditi znanstvene studije pa ih onda komparirati, a još ih nema – istaknuo je. Prof. Mario Podobnik, koji rodilje uglavnom porađa carskim rezom, kaže da je sve to još u eksperimentalnoj fazi. – Za djecu težu od 1000 grama takav porođaj ne dolazi u obzir jer se vodenjak oljušti i prokine – istaknuo je. Za one malene logika pak kaže da bi ih vodenjak mogao zaštititi od traume.
– U svijetu se to radi tako da se dijete s vodenjakom položi u inkubator nakon čega se vodenjak prokine kako bi dijete moglo udahnuti – objasnio je prof. Podobnik i naglasio da još ne postoje komparativne studije utjecaja ove metode porođaja na apgar ili preživljenje djeteta.
>>Nevjerojatna fotografija: Dijete rođeno u vodenjaku!