Račune uzimaju, priznaju pojedinci, jer “blagajnica viče za njima”, ali i kako bi kasnije provjerili je li ih možda – prevarila. Onima odgovornijima, koji su ipak u većini, posezanje za računom nakon kupnje rutinska je navika.
No, rijetko tko to čini u strahu od kazni. Koliko će im izbiti iz džepa ako ih kontrolori uhvate bez “bijelog papirića” pred vratima trgovine, kupci uglavnom ne znaju. Rezultat je to naše provjere koliko se Osječani pridržavaju zakonske obveze uzimanja računa. U konačnici, od 15 zaustavljenih građana, praznih ruku bilo ih je samo troje.
Strah od neplodnosti
– Evo ga! Ponesem ga kući, pogledam i bacim. Ne plašim se kazni, već provjerim da me ne bi tko prevario, zna se i to dogoditi – kaže jedan Osječanin.
– Uvijek ga tražim, namjerno! – govori nam starija žena prekapajući po torbi i pokazujući račun.
Njih smo zatekli pred velikim trgovačkim centrom, u jeku predblagdanske kupnje. No, slika je drukčija pred pekarnicama i kioscima.
– Nisam ga uzela, nisam ga uopće registrirala. Uzmem račun u trgovinama, ali u pekarnicama baš i ne – priznaje nam mlađa Osječanka Kristina. Nikada nije, dodaje, naletjela na kontrolu pred trgovinama.
– Da pravo kažem, ja jesam malo nemarna, zaboravim ga uzeti. No, svi prodavači obično viču “račun, račun” pa se vratim i pokupim ga jer znaju kontrolirati – iskrena je Jasna Madžura, dok pokazuje račun za kruh od 10 kuna.
Na upit kolike su kazne za ignoriranje te zakonske obveze, uglavnom nagađaju kako je riječ o 500 kuna. No, one se za kupce protežu od 200 pa do 2000 kuna. Nekima to ne znači ništa.
– Ne želim račun, imam svoje razloge! – odrješito će nam muškarac u srednjim godinama pred kioskom.
– Troši se tinta, a i neka su istraživanja pokazala da ona uzrokuje neplodnost u muškaraca – govori, potpuno ozbiljan.
A rekordnih više od 11 milijuna kuna računa pristiglo je na adresu Porezne uprave u nagradnoj igri “Skupljaj račune i ulovi kune”. Građani su poslali 550 velikih poštanskih vreća s 550.000 omotnica, od 1. kolovoza lani do 23. ožujka. Lov na nagrade završava 8. travnja, a nagradni fond iznosi 390.000 kuna. – U istoj nagradnoj igri 2013., kada je interes medija za fiskalizaciju bio znatno veći, pristiglo je deset milijuna računa – uspoređuju u Poreznoj upravi. Ukupno gledano, u svim nagradnim igrama, od 2013. do danas, prikupili su više od 25,640.000 računa. Pozivaju građane da im nastave pomagati u otkrivanju “manjeg dijela obveznika koji uporno ne poštuju pravila, na štetu velike većine poštenih građana”.
Predviđene kazne
Nadzora fiskalizacije odrađeno je lani ukupno 13.009, a u 21 posto njih utvrđene su nepravilnosti. Izrečeno je oko 9,4 milijuna kuna kazni. Po Zakonu o fiskalizaciji u prometu gotovinom, kazne obveznicima iznose od 10.000 do 500.000 kuna. Odgovorna osoba u pravnoj platit će, pak, od 1000 do 50.000 kuna. Usto, Općim poreznim zakonom predviđene su kazne od 20.000 do 500.000 kuna, a za odgovornu osobu od 5000 do 40.000 kuna.
>>Dubrovnik: Platila 200 kuna kazne jer nije imala račun
>>Svaka trgovina mora odgovoriti na žalbu kupca u roku 15 dana
to su mjere za jacanja poduzetnicke klime kod nas,