Na brzinu dogovoren posjet palestinskog vođe Yassera Arafata Britaniji označio je radikalnu promjenu stava zapadnih sila prema krizi na Srednjem istoku.
Arafat je u nedjelju na večer stigao u London uz najstrože mjere sigurnosti i izjavio je da se radi o "vrlo važnu posjetu". Jučer je Arafata najprije primio šef britanske diplomacije Jack Straw, pripremajući teren za izravne pregovore između britanskog premijera Tonyja Blaira i vođe Palestinaca.
Straw je potvrdio da je službeni stav britanske vlade: osnivanje palestinske države koja "mora biti sastavni dio dugoročnog mira na Srednjem istoku". Na susretu Blaira i Arafata pokrenuti su prvi konkretni pregovori o načinu i uvjetima za priznavanje Palestine. Blair, kao i predsjednik Bush, zahtijeva da Palestinci i arapske zemlje prije toga priznaju Izrael i obvežu se da neće ugrožavati opstanak izraelske države.
Zauzimanjem za rješenje palestinskog pitanja britanski premijer pokušava istodobno riješiti dva problema - uzrok "najvećeg sukoba i izvor napetosti diljem svijeta", kako se izrazio ministar Straw. Istodobno Blair tom inicijativom želi učvrstiti potporu arapskih zemalja u protuterorističkoj kampanji. Blair je izjavio kako je "hitno potrebno obnoviti mirovni proces na Srednjem istoku radi neutraliziranja Osame bin Ladena i njegovih pokušaja da se prikaže kao zagovornik palestinskih interesa".
Blair je u pregovorima s Arafatom jučer u Londonu obavio prvi i najlakši dio posla, dogovorivši temeljna načela prema kojima bi se trebao odvijati nastavak pregovora. Britanija, a osobito Washington morat će uložiti iznimno mnogo truda i stvarati pritisak na izraelsku vladu Ariela Sharona. Ubojstvo palestinskog aktivista u nedjelju koje su počinile izraelske snage u Londonu je protumačeno kao očit pokušaj Izraela da sabotira američke i britanske napore za učvršćivanje primirja kao uvjet za početak novih i znatno drukčijih pregovora od svih dosadašnjih, u kojima su zapadne sile bile apsolutno na strani Izraela.
Britanska vlada uviđa kako vrijeme ne radi za protuterorističku koaliciju. Tijekom proteklog vikenda u Londonu se okupilo oko 20.000 prosvjednika protiv rata i tako velik broj iznenadio je vladu. Jučer su britanski mediji bili puni izvješća o stradavanju nedužnih civila u Afganistanu od savezničkih bombi. Blair stoga strahuje da bi se raspoloženje Britanaca moglo brzo promijeniti zbog stradavanja civila.
Ministarstvo obrane mobiliziralo je pričuvne sastave britanske vojske, što se tumači kao siguran znak pripreme kopnenih operacija u Afganistanu.
LONDON Željko Toth