Slovenski dužnosnik

'Bojim se da bi neriješen granični spor s Hrvatskom mogao potrajati godinama'

Maribor
Foto: Wikimedia commons
08.12.2018.
u 21:08

Kirn, nekadašnji slovenski veleposlanik u Washingtonu, je rekao da Šarecova vlada želi popraviti odnose sa SAD-om koje je prijašnja zanemarila te da mu je još uvijek nerazumljiv 'antiamerikanizam koji je jako usidren u slovenskoj javnosti'

Savjetnik za vanjsku politiku slovenskog premijera Marjana Šarca izjavio je da Slovenija u graničnom sporu s Hrvatskom očekuje znakove dobre volje u prihvaćanju presude arbitražnog suda, no da treba računati i na to da spor godinama ostane neriješen ako Hrvatska ostane na  odbijanju arbitražne odluke, što bi po njegovim riječima imalo negativne posljedice na međusobne odnose.

"Moramo biti spremni na situaciju da to pitanje godinama ostane otvoreno, ali to opterećuje naše odnose jer stvar ostaje u mirovanju, što nije bez posljedica koje Hrvatska podcjenjuje“, kazao je za ljubljansko „Delo“ od subote Roman Kirn, profesionalni diplomat, a sada savjetnik za vanjskih politiku u uredu predsjednika vlade.

Dodao je da  je takvo slovensko stajalište uvjetovano hrvatskim odbijanjem arbitražne presude o granici i njenim nepriznavanjem presude zbog kontaminacije arbitraže sa slovenske strane.

„Hrvatska pozicija je da je ta odluka konačna, pa se postavlja pitanje kako dalje. Kao diplomat, rekao bih da treba pričekati na znakove dobre volje koji bi obnovili povjerenje do te mjere da možemo pristupiti rješavanju spornih pitanja“, kazao je Kirn, dodavši da Hrvatska podcjenjuje posljedice ako stvar ostane u mirovanju i neriješena.

Kirn, nekadašnji slovenski veleposlanik u Washingtonu, je rekao da Šarecova vlada želi popraviti odnose sa SAD-om koje je prijašnja zanemarila te da mu je još uvijek nerazumljiv „antiamerikanizam koji je jako usidren u slovenskoj javnosti“, a suprotan je ulozi SAD-u u stabilnosti Europe i onome što je SAD zadnjih desetljeća učinio za jugoistok Europe, no da osobno ne bi očekivao intervenciju SAD-a ili Europske unije kad je riječ o slovensko-hrvatskom sporu o granici.

Po njegovim je riječima u naravi traženja intervencije od stranih jakih aktera namjera da se dođe do nekog „političkog“ kompromisa dviju strana, dok Slovenija stalno ističe da je riječ o pravnom, a ne političkom pitanju, što je riješeno arbitražnom presudom, pa na tome i sada inzistira.

„Ako smo na primjer imali ranjiv i lošiji položaj ne samo u odnosu prema Hrvatskoj, ne bi li bilo logično razmišljati da s našom lukom u Kopru ili nekom drugom investicijom privučemo zanimanje američkog kapitala, a time onda i američke politike“, kazao je Kirn, zamjerivši prijašnjim vladama da će odlazak prethodnog premijera a sadašnjeg ministra vanjskih poslova Mire Cerara u Washington pred kraj godine biti prvi takav nakon punih devet godina.

>> Pogledajte video specijal o Angeli Merkel

Ključne riječi

Komentara 26

BF
bf2
21:27 08.12.2018.

Bojim se da ću ja nastaviti bojkotirati slovenske proizvode

PL
@ploto@
10:12 09.12.2018.

Granični spor je izmišljen u trenutku kad je 1/3 RH bila okupirana i kad se nije znalo u kakvim će granicama RH uopće izaći.Tada je slovenska vrhuška ocijenila da je idealan trenutak da se otme i pripoji dio hrvatskog mora i kopna.Kad su krenuli tim putem zla,više nisu mogli izaći van jer su cijelu naciju uvjeravali da im pripada to što im ne pripada.Valjda su imali uzor ui našim istočnim susjedima.

SA
sanikol
18:02 09.12.2018.

Kirn je izjavio: " dodavši da Hrvatska podcjenjuje posljedice ako stvar ostane u mirovanju i neriješena". Da li nam to g. Kirn prijeti pri čemu zaboravlja da si slovenci jedina okupatorska zemlju u EU jer još uvijek pod okupacijom drže Svetu Geru za koju čak i oni priznaju da je Hrvatska.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije