Poznavatelji prilika u Banskim dvorima kažu da Jadranka Kosor u proteklih godinu dana gotovo da i nije imala slobodnog dana. “I kad sam slobodna nedjeljom poslijepodne, ne znam se više odmarati, uvijek u nekim papirima...”, kaže premijerka. Tako je i jedini termin za razgovor sa urednicima Večernjeg lista imala u nedjelju dopodne.
Želite li se dogovoriti sa sindikatima prije referenduma?
Nisam se umorila pozivajući na dijalog. Program gospodarskoga oporavka predviđa da mijenjamo način ponašanja u mnogo čemu. Podsjećam da smo prošle godine pozivali sindikate i poslodavce da se dogovorimo o sporazumu za socijalno partnerstvo u vremenima krize. Ideja je bila da svaki partner predloži svoju “popudbinu” koju unosi u taj sporazum. Nije bilo sluha za to. Umjesto toga, na početku 2009. godine povećane su plaće.
Dakle, nitko u Vladi nije bio svjestan da dolazi velika kriza?
Nikakve koristi od toga da se vraćamo na 2008. ili 2009. godinu. Dolaze nam i dalje teške odluke: smanjivanje broja zaposlenih u državnoj službi za 5 posto. Mnogo moramo mijenjati i u mirovinskom sustavu. Premalo radimo, kada uzmete u obzir godine života koje su provedene na poslu i odlazak u mirovinu. Morat ćemo posebno tretirati ljude koji rade puni radni staž, za razliku od onih koji traže sve načine da ranije odu u mirovinu. Sada se iz doprinosa za mirovine prikupi oko 20 milijardi, a oko 16 milijardi za mirovine još moramo pronaći. Od ukupnog broja umirovljenika, samo oko 12% njih otišlo je u mirovinu s punim stažem. Promjene moraju biti radikalne.
Mislite li da biste za takav program trebali dobiti potvrdu na izborima?
HDZ je formirao koalicijsku vladu nakon pobjede na izborima. Jedan je premijer nakon toga otišao, drugi je došao. Vlada je stabilna. Godina 2010. iznimno je teška, u nekim segmentima i teža nego prošla. Prijevremeni izbori prekinuli bi posao na pregovorima s EU i na gospodarskom oporavku. Po raspisivanju izbora radila bi samo tehnička vlada koja ne bi donosila ni jednu ključnu odluku.
Gubljenje vremena?
Ne mislim da su izbori gubljenje vremena. Ali za to vrijeme još bismo dublje potonuli. Od kraja prošle godine uspjeli smo pomaknuti mnogo prepreka za oporavak. Osobito je važno smanjivanje nelikvidnosti, smanjivanje dugova javnih poduzeća. Potkraj 2009. javna poduzeća dugovala su milijardu i 797 milijuna kuna, a 24. lipnja dugovanja su svedena na 128 milijuna kuna. Velika poduzeća kao što su HEP i HAC ne duguju ništa. To je dobar posao. Sve to ne bi se dogodilo da smo u međuvremenu imali i izbore.
Ipak, nova premijerka Australije u sličnoj situaciji raspisala je izbore…
U srpnju prošle godine, kada sam preuzela vođenje države i kad sam se upoznala s državnim financijama, shvatili smo da već u rujnu možda ne bismo imali za mirovine i za plaće. Da sam se u srpnju prošle godine odlučila za raspisivanje izbora, do kraja godine ne bismo ništa napravili. To bi vjerojatno tada značilo dolazak MMF-a ili neki radikalan scenarij.
Cijeli intervju s premijerkom Jadrankom Kosor pročitajte u Večernjem listu...
patYUlj-čiča jel jos ljubis otrovno radioaktivnu zarazenu koljenicu krvoloka izlocinca Broza??