Zdravstveni djelatnik iz Teksasa koji je liječio prvog zaraženog Amerikanca Thomasa Erica Duncana prema prvim rezultatima ispitivanja pozitivan je na ebolu, donosi CNN. Duncan je od posljedica ebole preminuo u srijedu.
"Znali smo da je izvjesno da će se dogoditi i drugi slučaj ebole na što smo se i pripremili. Povećavamo tim ljudi u Dallasu i radimo s ekstremnim naporima kako bismo spriječili daljnje širenje bolesti", rekao je dr. David Lakey iz teksaškog ureda Javne zdravstvene jedinice.
David Sanders, pridruženi profesor biologije sa Sveučilišta u Purdueu, smatra da će i drugo testiranje na virus ebole potvrditi sumnje.
"Djeluje kao da je riječ o eboli i da će tako i ostati", rekao je. Globalno gledajući, bolest je izazvala katastrofalne posljedice. Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) procjenjuje da je više od 8.300 osoba zaraženo virusom ebole od izbijanja epidemije. Dosad je preminulo preko 4.000 zaraženih.
Tri države - Sierra Leone, Gvineja i Liberija su najpogođenije. Mnogi koji brinu o bolesnima su se i sami zarazili. Dosad je preminulo preko stotinu zdravstvenih djelatnika u Liberiji, pokazuje statistika SZO-a.
Prvi slučaj zaraze izvan Afrike dogodio se u Španjolskoj gdje je zaražena medicinska sestra, Teresa Romero Santos.
>> 'Ako ebola dođe u Hrvatsku, izolacijske sobe i naš tim spremni su'
>> Ebola i u Australiji? Vlasti testiraju medicinsku sestru
Nema mjesta panici,Rockfeller I Rothschild su već spremili cjepiva za goyime protiv ebole.