Zabranjuje se zapošljavanje u zdravstvenim ustanovama na određeno i na neodređeno vrijeme, odluka je ministra zdravstva dr. Darka Milinovića poslana svim ravnateljima 20. studenog, kada je i stupila na snagu.
Koliko je ravnatelja bolnica Milinovićeva odluka zatekla i neugodno iznenadila, najbolje pokazuje da su je rijetki htjeli otvoreno komentirati i većina postavlja pitanje kako u okolnostima općeg nedostatka medicinskog kadra organizirati kvalitetnu zdravstvenu skrb sa što kraćim listama čekanja.
No, naravno, ministrova odluka ne trpi neposlušnost i morat će se poštovati.
20 sestara na rodiljskom
U Psihijatrijskoj bolnici Vrapče na određeno vrijeme, kako nam kaže ravnatelj prof. dr. Vlado Jukić, radi trideset ljudi.
– Ja jednostavno moram na neodređeno vrijeme zaposliti desetak ljudi. Trebaju mi najmanje dva liječnika, dva radna terapeuta, sedam-osam viših medicinskih sestara. Ne znam kako će ministar na to reagirati, ali nadam se da će razumjeti da su razlozi za novozapošljavanje u Vrapču opravdani – govori prof. Jukić, kojemu je trenutačno čak dvadesetak medicinskih sestra na rodiljskom dopustu.
S obzirom na to da svaki novi zaposlenik znači više izdvajanje za plaće, prof. Jukić razumije Milinovićevu odluku iako će, kaže, ona unijeti strah među one koji rade na određeno vrijeme.
I pitanje – hoće li dobiti novi ugovor nakon isteka starog? Hoće li ikada dobiti stalni posao?
Ravnatelj Opće bolnice Sveti Duh dr. Mladen Bušić ima mnogo pitanja, ali kaže: – Nismo sretni, ali moramo se prilagoditi.
Najveća bolnica u Hrvatskoj, zagrebački KBC, koja je novom gradnjom u velikom dijelu proširila kapacitete, nema dovoljno liječnika, ali još je veći problem s medicinskim sestrama.
– Ovih dana završava, pak, natječaj KBC-a za 60 specijalizanata. Što će biti s njima? – pita se ravnatelj KBC–a Zagreb akademik Željko Reiner.
Sačuvati mlade
– S financijskog aspekta ministrova je odluka racionalna. Ali, svakako valja sačuvati mlade, kvalitetne ljude, sestre, doktore, specijalizante – stav je ravnatelja KB-a Dubrava prof. Milana Kujundžića.
Državni tajnik u Ministarstvu zdravstva dr. Ante Zvonimir Golem na sve izgovorene i neizgovorene primjedbe uzvraća:
– Iako je i bila na snazi odluka ministra zdravstva koja je obnavljana svake godine, primijetili smo razliku između broja izdanih suglasnosti i broja zaposlenih u određenim bolnicama.
S obzirom na to da slijedi teška financijska godina, sukladno zabrani zapošljavanja u državnoj službi, zabranu i kontrolu zapošljavanja pojačali smo i u zdravstvu novom ministrovom odlukom. Najveće opterećenje u zdravstvu, za bolnički sustav pogotovo, fiksni je trošak za plaće i naknade zaposlenih, što stoji od šest do 6,5 milijardi kuna godišnje.
– Dakle, zapošljavanje na neodređeno i određeno vrijeme je zabranjeno, odnosno moguće je isključivo uz suglasnost ministra i svaki će se zahtjev ravnatelja rigorozno analizirati – objašnjava dr. Golem. Suglasnost ministra, a ne samo ravnateljeva, nužna je i ako liječnik s navršenih 65 godina želi još neko vrijeme ostati na svom radnom mjestu i tako odgoditi odlazak u mirovinu.
Dobra vijest
– Postoji i zabrana zapošljavanja na određeno vrijeme na “praznim” radnim mjestima na kojima doista treba novi čovjek u bolnici. A radi širenja odjela i djelatnosti, jasno je da će novo zapošljavanje biti odobreno uz uvjet da dodatni troškovi zbog plaća ne ugrožavaju zdravstvenu zaštitu. Ali, po vlastitu nahođenju, ravnatelj ne može zapošljavati – govori dr. Golem i zaključuje s dobrom viješću:
– Primanje specijalizanata, primanje stažista te zapošljavanje na određeno vrijeme radi zamjena ne potpadaju pod režim zabrana i potrebne suglasnosti ministra.
06.12.2009. u 21:00h pinko je napisao/la: sta ce nam bolnice i doktori? umjesto bolnice imamo ARENU -------------------------------------------------- Potpuno si u pravu... samo još fale bikovi - ili još bolje lavovi - i KOMPLETNA HDZ-ovska pljačkaška i beskrupulozna BANDA u sredini arene.