NEOPOREZIVE NAKNADE

Bonus za dobre rezultate isplaćen za 847 tisuća radnika, za njih milijun regres

Radovi na novoj dalekovodnoj mrezi kod Sibenika
Foto: Hrvoje Jelavić/Pixsell
1/2
16.10.2024.
u 17:27

Za deset najčešćih neoporezivih primitaka isplaćeno je u prvih osam mjeseci 1,4 milijarde eura, dok je u prošloj godini vrijednost tih naknada bila 2,068 milijardi eura, u prosjeku oko 172 milijuna eura mjesečno

Regres za godišnji odmor i božićnica dvije su najpopularnije neoporezive naknade u Hrvatskoj. Regres je ove godine primilo 60 posto svih zaposlenih, odnosno milijun i 42 tisuće radnika zaposlenih u 53.000 tvrtki i javnih ustanova. Prema podacima Porezne uprave, prosječan iznos regresa bio je 340 eura, a poslodavci su do kraja kolovoza ukupno isplatili 354 milijuna eura regresa.

Regres i božićnica zajedno mogu iznositi 700 eura godišnje, a kako vrijeme isplate božićnica tek dolazi, za očekivati je da će tvrtke biti jednako široke ruke kao i prošle godine, ako ne i izdašnije s obzirom na visoku dobit koju ostvaruju. Lani su za regres i božićnicu zajedno isplaćena 683 milijuna eura, a jednu od dvije ili obje naknade primilo je 80 posto svih zaposlenih!

Topli obrok u paušalnom mjesečnom iznosu koji se može kretati i do 100 eura mjesečno, a najviše 1200 eura godišnje, prima svaki drugi zaposleni radnik i na tu je naknadu u prvih osam mjeseci otišlo 464 milijuna eura. Lani je u cijeloj godini za topli obrok isplaćeno 507 milijuna eura! Osim paušalnog iznos toplog obroka, oko 3500 tvrtki pokrilo je i oko 40,3 milijuna eura izdanih računa za prehranu stotinjak tisuća kod njih zaposlenih radnika!

Jednako tako, poduzeća su u prvih osam mjeseci izdvojila 47 milijuna eura za trošak smještaja za oko 45 tisuća radnika. Za deset najčešćih neoporezivih primitaka isplaćeno je u prvih osam mjeseci 1,4 milijarde eura, dok je u prošloj godini vrijednost tih naknada bila 2,068 milijardi eura, u prosjeku oko 172 milijuna eura mjesečno. Ove je godina prosječna mjesečna isplata bila tek dva milijuna eura jača od prošle, odnosno tvrtke su ipak vagale svaki euro prije nego što su ga usmjerile prema zaposlenima.

VEZANI ČLANCI:

Godišnja vrijednost lani isplaćenih neoporezivih naknada premašila je visinu jedne mjesečne plaće svih zaposlenih! Inače, na neoporezive naknade ne plaćaju se porezi i mirovinski doprinosi, a Ministarstvo financija najavilo je dodatno povećanje neoporezivih iznosa od 2025. godine. Firme svakog radnika ove godine mogu nagraditi i s 1120 eura bonusa, što je zasad učinilo i oko 69 tisuća tvrtki s 847 tisuća zaposlenih koji su u prosjeku radnicima isplatili 555 eura bonusa. Za očekivati je da će se taj iznos do kraj godine znatno povećati jer je lani bonus sjeo na račune nešto više od milijun zaposlenih, za što su poslodavci izdvojili 735 milijuna eura. To je ujedno bila i financijski najizdašnija naknada. Ove je godine u bonuse, zasad, usmjereno oko 470 milijuna eura. Neke tvrtke bonusima podebljavaju mjesečne plaće, a neke ih isplaćuju jednokratno.

Turistički Cro vaučer od 400 eura, ambiciozno zamišljen kao mjera koja će većem broju zaposlenih omogućiti odmor na moru ili nekoj kopnenoj destinaciji, nije naišao na plodno tlo. Njega je ove godine isplatilo samo 860 tvrtki s nešto manje od šest tisuća zaposlenih. Na Cro turističku karticu uplaćen je jedan milijun i 692 tisuće eura te su tu pogodnost uglavnom koristile male, za očekivati obiteljske tvrtke. Trošak smještaja djeteta u vrtiću tvrtke su pokrile za 9203 svoja radnika, a svakome od njih isplaćeno je prosječnih 700 eura za osam mjeseci. Nešto manje od pet tisuća tvrtki uplaćuje i premije zdravstvenog osiguranja za oko 130 tisuća zaposlenih.

FOTO BBC odabrao 12 najfascinantnijih napuštenih građevina na svijetu. Na popisu i hrvatsko ruglo

Radovi na novoj dalekovodnoj mrezi kod Sibenika
1/19
Ključne riječi

Komentara 1

Avatar Hazl113
Hazl113
18:36 16.10.2024.

Dajte napokon i neku anketu za penziće. VL, što su oni za vas već otpisani možda?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije