Revizijska odluka Vrhovnog suda otvorila je prostor za nastavak razgovora o pomoći dužnicima s kreditima u francima, no nijedna strana još nije povukla potez koji bi banke i dužnike vratio za zajednički stol. Ministar financija Lalovac kaže da su mu direktori banaka obećali da će doći i predstaviti mu zajednički prijedlog.
Razumno, ne ekstremno
– Pričekat ću još petnaest dana da se banke dogovore i, ako se ne pojave s prijedlogom, konzultirat ću se s premijerom što dalje – prokomentirao je Lalovac dodajući da od obje strane traže ‘razumne’, a ne ‘ekstremne’ prijedloge. Nakon što je Vrhovni sud razbio snove dužnika o ukidanju devizne klauzule, jasno je da pada u vodu osnovni zahtjev Udruge Franak da se svi krediti u švicarskim francima preračunaju prema početnom tečaju. Međutim, za državu su ‘ekstremni’ i prijedlozi banaka da država od njih otkupi stanove dužnika.
– Bez obzira na presudu, činjenica je da je glavnica i dalje veća nego kad su ljudi uzeli kredite. Ja tu želim neke odgovore banaka – ističe Lalovac. Hrvatska narodna banka nije pokazala velik interes da sudjeluje u financiranju troška konverzije švicaraca u eurske kredite po tečaju koji bi bio manji od tržišnog, a takvu mogućnost odbijali su i u Udruzi Franak, koja najavljuje novu tužbu Ustavnom sudu. U pravnim krugovima ne vjeruju da se u daljnjim sudskim postupcima može promijeniti sudbina kolektivne tužbe, a za dužnike su dodatno zbunjujuća tumačenja po kojima nitko ne može jamčiti pozitivan ishod privatnih tužbi za kamate. Direktor HUB-a Zoran Bohaček kaže da razgovori, što se banaka tiče, nisu stali. Bankari čekaju odgovor Ministarstva financija i središnje banke na upite vezane uz regulatorni i porezni trošak konverzije kredita u eurske.
– Banke ostaju pri stavu da se rješenje treba tražiti prema socijalnim kriterijima, vodeći računa o tome žive li dužnici u nekretninama kupljenim na kredit – objašnjava Bohaček i ponavlja da se dogovor treba temeljiti na principu dobrovoljnosti, socijalnim kriterijima i pravednoj podjeli troška. Banke nemaju podatke o imovinskom statusu dužnika, no podsjećaju na analizu središnje banke koja je pokazala da glavninu duga drži četvrtina dužnika (13.500 osoba), iz čega zaključuju da oni nisu uzeli kredite za prvu nekretninu i “ne trebaju očekivati nikakvo rješenje”. Zasad nema ni naznaka da bi banke mogle izaći sa zajedničkom ponudom prema dužnicima u izgubljenom dijelu sudskog spora koji je vezan uz kamate pa će se odštete rješavati u pojedinačnim sudskim parnicama.
Suci upozoravaju
Priopćenjem koje su potpisali suci Đuro Sessa i Ante Galić reagirala je i Udruga hrvatskih sudaca zbog izjava da su suci u sprezi s izvršnom vlasti.
– Takav neistinit, optužujući, prizemni, populistički diskurs potpuno je neprihvatljiv u demokratskom društvu te je pored toga neodgovoran i opasan u situaciji kada su pozicije u društvu glede ovog pitanja posve polarizirane – naveli su suci i pozvali “razumne članove udruga, a prije svega odvjetnike da se od takvih izjava i ocjena ograde jer svako neosnovano i proizvoljno prozivanje sudaca za korupciju i pogodovanje u suštini predstavlja nedopušten pritisak na suce i njihovu ustavnu poziciju”.
Eh, budući da je predizborno vrijeme, a Milanović očajnički treba neki rezultat, za očekivati je populističku odluku koju ćemo (opet) svi mi platiti... Baš smo divno uređena država, veliku većinu novca koju zaradim dam državi da je ona podijeli svojima. Sad ćemo u te "svoje" ubrojiti i korisnike kredita u Švicarcima. Očito se ovdje ne može normalno živjeti i raditi, da bi se ikako profitiralo, mora se postati član neke interesne grupe, bila ona nacionalna ili spolna manjina, politička ili socijalna grupa, državni ili javni sektor. Jedino tako ova država gleda kako pomoći i to samo pred izbore... Ako čovjek radi u privatnom sektoru, ako plaća poreze i otplaćuje kredite, onda ne predstavlja problem, već onoga koga treba iscijediti, da bi drugi imali...