OSOBA TJEDNA

Boris Tadić: Čovjek koji će ujediniti Đinđića i Miloševića

obz_oso_tx.jpg
Ilustracija: Tonči Zonjić
Autor
Zorana Bajt
16.05.2008.
u 15:12

Između stranke Vojislava Koštunice, stranke haaškog optuženika Vojislava Šešelja koji u Scheveningenu čeka kraj suđenja i stranke haaškog optuženika Slobodana Miloševića koji je umro u Scheveningenu te nije dočekao kraj suđenja predsjednik Srbije i vođa Demokratske stranke Boris Tadić izabrao je Miloševićeve socijaliste za partnera u novoj srbijanskoj vladi.

– Demokratskoj stranci potpuno je prihvatljiva Socijalistička partija Srbije kao partner u vladi jer su to partije koje pripadaju ideji Socijalističke internacionale i obje se zalažu za socijalne reforme, izgradnju sustava socijalne pravde i jednakih šansi za sve – izjavio je Tadić tri dana nakon parlamentarnih izbora na kojima je lista predvođena DS-om osvojila 102 od 250 mandata u parlamentu, što je najviše od 2000., ali nedovoljno za samostalno formiranje vlade.

Tadić ne želi koalirati s Koštunicom za kojega je na početku političke karijere tvrdio da je na njega presudno utjecao knjigom “Stranački pluralizam ili monizam”.
– Koštunici narod nije dao mandat – kratko je Tadić izjavio o bivšem koalicijskom partneru koji je na ovim izborima osvojio 30 mandata.

Koalicija s radikalima koji imaju 76 mandata ne dolazi u obzir. Čeda Jovanović, bivši Tadićev suborac iz vremena Zorana Đinđića s kojim je zajedno rušio Miloševića i njegove socijaliste, osvojio je samo 13 mandata što je nedovoljno za većinu u parlamentu.

Dvadeset socijalističkih mandata i sedam manjinskih DS-u omogućuje da osnuje vladu koja bi imala većinu od 129 zastupnika u parlamentu. Tom se matematikom vodi i Tadić i ona mu je očito važnija od kritika da će koalicijom sa socijalistima amnestirati Miloševićevu politiku.

Osim matematike, na Tadićevu spremnost da trguje s Ivicom Dačićem, vođom socijalista kojega nazivaju “malim Slobom”, zasigurno će utjecati i činjenica da zasad nitko iz EU nije sugerirao da bi takva koalicija bila neprihvatljiva.

Nakon parlamentarnih izbora 2007. i višemjesečnih natezanja oko sastavljanja vlade, Europska je unija prisilila Tadića i Koštunicu na koaliciju koja se na kraju neslavno raspala. Taj neuspjeli eksperiment Bruxelles ne želi ponoviti. Zato je Tadiću otvoren put da u novoj vladi Srbije, ako Dačić dobije sve fotelje koje bude tražio, ujedini stranku ubijenog Zorana Đinđića i njegovoga smrtnog neprijatelja Slobodana Miloševića.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije