Nakon izlaska iz logora mogao sam otići u mirovinu, živjeti od 7500 kuna na teret poreznih obveznika i do današnjeg dana koštati državu 260 tisuća eura. Umjesto toga, upisao sam pravni fakultet, diplomirao i odlučio raditi. Ova država mi, međutim, ne da raditi a Zakon o pravima hrvatskih branitelja mrtvo je slovo na papiru, skrojen tako da nas zapravo tjera u mirovinu – kaže Zoran Šangut, diplomirani pravnik rodom iz Vukovara, branitelj, logoraš i invalid Domovinskog rata.
Odbijen bez objašnjenja
Nakon devet mjeseci bez posla, 12. ožujka prijavio se na natječaj u tvrtku APIS IT d.o.o., u vlasništvu države i Grada Zagreba, koja se bavi podrškom informacijskim sustavima. Ohrabrio ga je i podatak posebno istaknut u natječaju: da se kandidati koji ostvaruju prednost pri zapošljavanju prema Zakonu o pravima hrvatskih branitelja, na tu prednost slobodno pozovu.
– Iako je u natječaju navedeno da kandidati prolaze i psihološko testiranje i intervju, umjesto poziva primio sam e-mail u kojem mi zahvaljuju te navode da mi ne mogu ponuditi radno mjesto. U dopisu nije navedeno koji je kandidat primljen u radni odnos, ni pouka o pravnom lijeku. Dva dana kasnije, zatražio sam uvid u natječajnu dokumentaciju, ali to mi nije omogućeno – kaže Šangut, dodajući kako je tvrtka, osim čl. 35. spomenutog zakona, prekršila i Zakon o pravu na pristup informacijama te Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom, pa je o svemu pismeno obavijestio i resornog ministra Miranda Mrsića, Pučku pravobraniteljicu te Inspektorat rada. I nije jedini.
I Bruno Nikolaš, negdašnji pripadnik 150. brigade, također se nadao poslu u APIS-u, pa nakon odbijenice zatražio uvid u natječajnu dokumentaciju, na što su se u tvrtki oglušili. Baš kao i Željko Marić (55), pravnik i vukovarski branitelj, koji također nije želio živjeti na državnim jaslama pa se nakon razvojačenja odmah zaposlio. Međutim, nedavno je ostao bez posla, a kada ga je zatražio u APIS-u, snašla ga je ista sudbina kao i njegove negdašnje suborce. Neugodno iskustvo sa spomenutom tvrtkom, međutim, samo je kap u moru. I Željko svjedoči kako se prednost pri zapošljavanju branitelja umjesto u olakotnu, često pretvara u otegotnu okolnost: ispada da su branitelji samo smetnja tvrtkama koje na fingirane natječaje žele uhljebiti vlastiti kadar.
Javio se na 20 natječaja
– Nedavno sam se prijavio i na natječaj za zamjenika Siniše Varge, ravnatelja HZZO-a. Zanimljivo, posao je dobio jedini od kandidata, točnije, kandidatkinja koja se nije ni pojavila na testiranju. Boli me nepravda – kaže Željko Marić.
Zoran Šangut, koji se u posljednje vrijeme prijavio na 20 natječaja, uvidio je sustavno kršenje zakona, ali i jednu “zakonitost”: da se u većini slučajeva, kad poslodavac uoči prijavu branitelja, natječaj poništi. A upravo to se neki dan dogodilo i u tvrtki APIS.
– Nije pitanje hoću li ja dobiti posao ili ne, pitanje je principa i pravne države koja ne funkcionira. Želimo ukazati na eklatantno kršenje zakonom zajamčena prava braniteljima – kaže Zoran Šangut.
Nakon svega, suborci najavljuju osnivanje udruge nezaposlenih koja će, pritiskom na poslodavce, inzistirati na primjeni kriterija i pravila te zahtijevati striktnu provedbu zakona u pravnoj državi za koju su se borili.
Jadna je država koja zaboravlja svoje junake i stvaratelje!