U Građanskoj inicijativi "Za čist zrak" iz Slavonskog Broda još čekaju odgovor na upit koji su prije desetak dana uputili hrvatskom Ministarstvu zaštite okoliša. Ekološke aktiviste, naime, zanima jesu li od nadležnih tijela u BiH zatražene i dobivene informacije o prekograničnoj procjeni utjecaja na okoliš termoelektrane Stanari kod Doboja, manje od 50 km udaljene od savske granice.
Sličan upit oni su uputili i u siječnju, kada im je odgovoreno da notifikacija BiH o navedenom zahvatu još nije zaprimljena, ali da će je Hrvatska tražiti u skladu s odredbama međunarodne ESPOO konvencije.
– Nedopustivo je da u Republici Srpskoj i BiH odugovlače sa slanjem informacija o elektrani u Stanarima. Njezina gradnja započela je još u svibnju prošle godine, a u drugoj polovini sljedeće godine trebala bi biti završena – kaže predsjednik udruge "Za čist zrak" Peter Tot-Đerđ i podsjeća kako je nadležnim tijelima u BiH davno proslijeđena notifikacija o procjeni utjecaja na okoliš buduće Čermakove elektrane u Slavonskom Brodu. Nakon nekoliko akcidenata u Rafineriji izazvanih neprimjerenom i dotrajalom tehnologijom, koji su prijetili katastrofalnim posljedicama, Brođani su uznemireni novom fantomskom tehnologijom u susjedstvu.
Naime, brodska će elektrana koristiti prirodni plin i koncipirana je na najsuvremenijoj tehnologiji vodećih svjetskih proizvođača, s minimalnom emisijom CO2. S druge strane, elektrana u Stanarima temelji se na nepoznatoj tehnologiji kineskih izvođača, a bit će pogonjena lignitom, koji ima nekoliko stotina puta veću emisiju štetnih plinova, uključujući i sumporne i dušične spojeve. Sve to govori kako Brođanima, nakon Rafinerije, prijeti još jedan zagađivač.
– Još uvijek nismo dobili povratnu informaciju niti o termoelektrani Ugljevik, koja također koristi ugljen, a od Broda je udaljena svega stotinjak kilometara zračne linije – upozorava Tot-Đerđ.
>>Rafinerija B. Brod: Obećavamo, 2015. zrak će biti potpuno čist
Postoje propisi koji vrijede za sve zemlje EU i okruženja, i tu nema majci. Zna se da su sve stare TE u BIH morale ugraditi postrojenja za filtriranje i CEMS (countinuous emmissions monitoring system) tako da se daljinski prete emisije. Uostalom, nafta, ugljen i drva koje Brođani lože doma su veći zagađivači od neke TE 50 km daleko, ali daj ti njima to dokaži. I daj uvjeri lokalnu vlast da ih se nagovori da pređu na plin ili centralno grijanje...