Broj zaposlenih u državnoj i javnoj upravi, ne uključujući zaposlene u zdravstvu kojih je trenutačno više od 60.000, pao je od dolaska Kukuriku koalicije na vlast za 3495. Što se tiče samo državnih službenika i namještenika, prema podacima Ministarstva uprave 2012. i 2013. u državnu upravu primili su 1527 službenika na neodređeno i 623 službenika na određeno vrijeme, a sustav je tijekom te dvije godine napustilo 3656 ljudi. Ukupno 1500 manje od preuzimanja vlasti.
Što je pravednije
Prema podacima Ministarstva financija, rashodi za zaposlene u tom su razdoblju smanjeni za 1,1 milijardu kuna. No tu milijardu ne čine plaće bivših zaposlenika već i ukinuti dodaci na plaću i regresi. Činovnici u ministarstvima čine manji dio zaposlenih koji se plaćaju iz državne riznice – izuzmu li se Ministarstvo unutarnjih poslova i Ministarstvo obrane u ministarstvima je zaposleno 17.577 ljudi. Samo u MORH-u ih je dvije tisuće više, a u MUP-u čak deset tisuća više nego u svim ministarstvima zajedno. Ministar uprave Arsen Bauk kaže da će se broj zaposlenih u državnoj upravi smanjivati novim Zakonom o državnim službenicima prema kojemu će zaposlenici koji imaju 60 godina života i 41 godinu staža otići u mirovinu.
– Prema podacima iz državnih tijela, tako će se umiroviti oko 1400 ljudi, dok će u javnim službama taj broj biti oko 4500. Ukupno oko 6000 ljudi. Ako već imamo višak zaposlenih u javnoj upravi, mislimo da je pravednije da umirovimo dio ljudi, nego da mlade šaljemo na burzu – kazao je ministar Bauk.
Pomlađivanje uprave
Također, provodit će se politika “jedan umjesto dva” – na dva koja odu, zaposlit će se jedan službenik.
– No, ni to ne možemo mehanički gledati. Ne može profesora povijesti zamijeniti inženjer kemije – objašnjava. Neslužbeno se čuje kako Vlada želi pomladiti državnu upravu. Naime, radnici koji sa 60 godina mogu u mirovinu počeli su raditi sa 19 godina, odmah nakon srednje škole. Poanta je na mjesto koje su obavljali sa srednjom stručnom spremom zaposliti mlade s višim stupnjem obrazovanja.
Da je potrebno mijenjati strukturu zaposlenih više nego broj zaposlenih, smatra i struka.
– Naša državna uprava puna je ekonomista, profesora stranih jezika... Ne treba se libiti mijenjati obrazovnu strukturu. Država se mora voditi principima efikasnosti – napominje Ivan Koprić, stručnjak za javnu i državnu upravu.
Dodaje kako je nedopustivo da ni stručnjaci ni javnost ne znaju točan broj ljudi koji su u registru zaposlenika javnog sektora koji vodi Fina i što se plaća novcem poreznih obveznika.
Inače, dodatnom smanjenju broja zaposlenih u državnoj upravi trebale bi pridonijeti i izmjene i dopune Zakona o sustavu državne uprave koje će se danas naći na Vladi. Umjesto 20 ureda državne uprave, u županijama će biti pet ureda državne uprave koji se osnivaju za područje više županija, i to uredi državne uprave za središnju Hrvatsku, sjeverozapadnu Hrvatsku, za Slavoniju i Baranju, Istru, Hrvatsko primorje, Gorski kotar i Liku te za Dalmaciju. Uredom bi upravljao predstojnik ureda koji ima položaj državnog dužnosnika. Iako je prvenstveni cilj izmjena zakona reorganizacija i veća učinkovitost državne uprave, ni uštede ne bi trebale izostati. Jer se broj predstojnika ureda smanjuje s dosadašnjih 20 na pet, broj zamjenika predstojnika također pada s dosadašnjih 20 na pet dok će se broj službi smanjiti s dosadašnjih 84 na 35.
>> Objavljen registar: Ovo su ministarstva s najviše nekretnina!
Bravo Vlada. S 20 smanjit na 5 djeluje dosta. A sada još spojit 40% općina i smanjit broj županija.