Okolica Osijeka posljednjih je dana omiljeno prebivalište bubamara! Nesvakidašnja najezda, u odnosu na ostale pripadnike vrste simpatičnih kukaca, tako je iznenadila stanovnike Antunovca koji se ne sjećaju da su ikada vidjeli toliko bubamara. Prezimljuju u zemlji – Jako ih je puno! Ne znam što to znači, ali na njivi ulaze u traktor, unesem ih s rubljem u kuću, a i same ulaze, lijepe se na nas. Lani smo imali najezdu onih smrdljivih martina, a sad bubamara! I to žutih, jako malo ima crvenih. Suprug mi je čak rekao da grizu iako ja nisam primijetila, niti sam ikada čula da bubamare grizu. Kaže mi da je osjetio da ga nešto peče na ruci pa onda vidio da ga je ugrizla bubamara. Ovo su valjda neke hibridne – kaže kroza smijeh Marija Kmoniček. Pojava kukaca s crnim točkicama, naglašava naša sugovornica, u narodu se tretira kao znak sreće pa nam možda, zaključuje, iduća godina bude dobra. Velik broj bubamara primijetio je i Vinko Bartoloti iz susjednog Ivanovca. – U svojih 45 godina nikada nisam vidio toliki broj bubamara. Ulaze u kuću, ima ih na ulicama, na groblju, lete, penju se po vama i šetaju – kaže Vinko koji ipak nije primijetio da grizu. Kad je već najezda, kažu nam i drugi stanovnici Antunovca, bolje da su u pitanju bubamare nego li smrdljivi martini, muhe ili nešto drugo. – Muhu mogu ubiti, ali bubamaru jednostavno ne mogu – priznaje jedan Antunovčanin i dodaje da ih ionako uskoro neće biti, a sadašnja situacija lako se da izdržati. Ne vole gradove Slaže se s njim i asistent Odjela za biologiju osječkog Sveučilišta Goran Vignjević. S dolaskom hladnijih dana bubamare će se, kaže, povući u zemlju gdje prezimljuju. – Njihova ekspanzija moguća je zbog ovogodišnjih klimatoloških uvjeta. Pred kraj ljeta bilo je više lisnih ušiju kojima se hrane pa je i populacija doživjela buru. Populacije kukaca imaju fluktuacije i svakih par godina im se povećava produkcija pa se vjerojatno i to poklopilo s klimom – objašnjava biolog. Inače, bubamare izbjegavaju Osijek jer ne vole urbana područja.
Bubamare okupirale Slavoniju, lijepe se za ljude i ulaze u domove
Ekspanzija je moguća zbog klime. Pred kraj ljeta bilo je više lisnih ušiju kojima se hrane pa je populacija povećana, objašnjava biolog G. Vignjević
Komentara 15
To vam je test.
istina_teboli Kod tebe su rezultati vec sada vidljivi.
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
recimo NE! bubamarama!