Nakit, iako malen i često skriven u kutijici, ima nevjerojatnu moć skupljanja uspomena i emocija. Svaki komad može nositi priču, povezivati nas s važnim trenucima, ljudima ili fazama u životu. Osim svoje estetske funkcije, često je simbol važnih trenutaka, darova i uspomena. No, s vremenom, naš stil se mijenja, prioriteti se pomiču, a nakit koji je nekoć bio omiljeni komad može završiti zaboravljen negdje na dnu ormara. Što učiniti s tim komadima? Zadržati ih, pokloniti ili prodati?
Svatko od nas ima barem nekoliko komada nakita koje smo dobili za neke važne događaje u životu poput krštenja, pričesti, krizme, rođendana i diplome, a iako nas ti komadi vežu uz neke lijepe uspomene, moramo se zapitati kada smo ih posljednji put nosili. Naš se stil s godinama mijenja, pa tako i kada je riječ o nakitu.
Komad koji nam je bio omiljen u dvadesetima možda nam sada izgleda previše mladenački ili previše upadljivo za naše trenutačne preferencije. To je često slučaj s težim i upečatljivijim komadima poput oversized ogrlica, teških narukvica ili visećih naušnica koje često nisu prikladne za užurbane dnevne aktivnosti, pa postoji velika vjerojatnost da ćemo ih rjeđe nositi, koliko god nam bili dragi.
Mnogi komadi nakita koje posjedujemo možda nisu toliko vizualno atraktivni koliko su nam važni zbog uspomena koje nose. Nakit koji smo dobili kao dar za važne događaje – rođendane, diplome, zaruke – ima sentimentalnu vrijednost koja često nadmašuje njegovu estetiku. Čuvamo ga zbog sjećanja i osjećaja koje nam budi, iako ga možda rijetko nosimo.
Što učiniti s nakitom koji ne nosimo?
Ako smatrate da vam nakit više nije potreban i nemate posebnu emocionalnu vezu s njim, prodaja može biti dobro rješenje. Ovo posebno vrijedi za komade s dragocjenim materijalima, poput zlata ili dragog kamenja, koji mogu imati znatnu tržišnu vrijednost. Prodajom nakita možete osigurati dodatna sredstva koja će vam možda više koristiti u trenutačnoj fazi života.
Prilikom prodaje zlata potrebno je postupiti oprezno jer mnogi otkupljivači nude niske cijene, što može rezultirati značajnim financijskim gubitkom. Nažalost, u Hrvatskoj su niske otkupne cijene zlata i srebra te česta cjenkanja još uvijek prisutni. U Argentumu koji ima 51 poslovnicu diljem Hrvatske otkupne cijene regulirane prema svjetskoj burzi, što znači da možete očekivati najbolju moguću cijenu za svoje zlato.
Proces testiranja zlata prilikom otkupa
Prilikom procjene kvalitete zlatnog i srebrnog nakita koristi se posebna tekućina koja ne oštećuje predmet, a omogućuje testiranje zlata različitih čistoća: 8, 14, 18 i 21,6 karata. Procjenitelj predmet zareže na keramičkoj ili staklenoj pločici, ostavljajući trag na koji nanosi specifičnu kiselinu. Primjerice, prilikom testiranja 14-karatnog zlata, na trag se stavlja kiselina koja odgovara toj čistoći. Ako trag ostane vidljiv, zlatni predmet je odgovarajuće kvalitete; no, ako trag nestane, to sugerira manju čistoću zlata, pa se test nastavlja primjenom kiseline za niže karatno zlato. Kod većih predmeta ponekad je potrebno zarezati ili čak prerezati dio nakita, gdje se potom nanosi kiselina. Ako kiselina zapjeni i promijeni boju, zlato je manje čisto. Također, ako se pri pjenjenju kiselina zazeleni, predmet vjerojatno nije od zlata.
Sadržaj nastao u suradnji s Argentumom.