Dr. Zdravko Tomac, potpredsjednik Sabora i predsjednik saborskog Odbora za vanjsku politiku, dobio je u ponedjeljak još jednu funkciju. Izabran je, i time je vrlo zadovoljan, i za potpredsjednika gradske organizacije SDP-a u Zagrebu, jer smatra da je dobio još jednu mogućnost da radi na tome da SDP postane modernija i demokratskija stranka.
U proteklih nekoliko dana svi su, od predsjednika države do građana na tržnici, dali svoje mišljenje o Budišinim intervjuima. Kako ocjenjujete domete njegova istupa?
- Riječ je o neobičnoj praksi, međutim tipičnoj za nas, da se nakon nečijeg intervjua ide na najšire anketiranje što tko o tome misli i što sve to znači. Mislim da se trebamo naviknuti na različita mišljenja, na pravo svakoga da govori o svakoj temi i sam snosi odgovornost za to. Preforsirano je bilo kojem intervjuu pripisivati moć da pokrene nešto epohalno što će promijeniti Hrvatsku. Riječima se ništa ne može promijeniti. Taj intervju nije dobar za Budišu, otvorio je previše fronta, s nekim je stvarima izišao prekasno, s drugima prerano.
Nismo odustali od Gotovine
Koliko je uopće uputno za zrelog političara da iznosi razgovore sa svojim kolegama? Ne pripada li to memoarskoj literaturi? Koliko povjerenje u njega ubuduće mogu imati kolege kad postoji opasnost da sve ispriča novinama čim bude nezadovljan?
- I to je neobična praksa, jedna od mnogih kod nas, na koju mi se žale razni strani političari. Kod nas je takav običaj da se ispriča sve o čemu se govorilo, a pritom svatko doda još nešto svoje što mu se čini zgodnim. Kad se politički dogovori vode iza zatvorenih vrata, onda to nije zato što se nešto skriva od javnosti, nego zato što bi prijevremena priča o njima mogla postići suprotan učinak. Osim toga, vrlo je opasno prenositi što je netko nekome rekao, a osobito što je netko drugi rekao da je netko rekao.
Haaški sud demantirao je Budišinu optužbu da se optužnice dižu prema političkim kriterijima. Vi ste također rekli da ste u pismu Carli del Ponte tražili poštovanje kriterija načela.
- Vlast nije odustala ni od Gotovine ni od bilo kojeg drugog čovjeka koji se mogao naći na popisu Haaškog suda. Tražili smo uvažavanje ključnih načela koja potvrđuju da je rat bio i obrambeni i domovinski i u tome su i Goran Granić, kojega se sada jako napada, i Račan i Ivanišević dali velik doprinos prema svim institucijama - političkim, diplomatskim i prema Haaškom sudu. Ponavljam, nakon optužnice protiv Mloševića bit će vrlo teško braniti optužnicu protiv Gotovine, a to je doprinos koji smo dali i za svaku drugu moguću optužnicu jer se mora polaziti s posve drukčijih pozicija.
Neki tvrde da je Gotovina u Kanadi. Ima li u visokoj politici kakvih reakcija na to?
- Nemam komentara i nisam ni s kim o tome razgovarao. Ne znam je li igra ili istina.
Što bi značio povratak Budiše na čelo HSLS-a?
- Koalicija će opstati bez obzira na to tko pobijedi. U HSLS-u će možda biti kadrovskh promjena, ali to nije presudno za budućnost koalicije. Hrvatska će još godinu-dvije ići iz afere u aferu, iz krize u krizu. Nema čarobnog štapića za radikalnu promjenu situacije, ali neće biti ni sudnjeg dana. Ova koalicija izdržat će i afere i promjene predsjednika stranaka. Past će ako ne bude rješavala probleme.
Je li moguće da Budiša bude zamjenik premijera?
- Moguće je, zašto ne? Mislim da je važno definirati odnose u koaliciji i model rada, to je najvažnije. SDP nikome nije zatvorio vrata. Spremni smo sjesti za stol, dgovoriti se i raditi dalje.
Budiša nije zlonamjeran
Prijatelj ste s Budišom. Je li vas pogodio njegov intervju i ocjene koje je dao?
- Budiša mi je rekao da me spominje u Večernjem listu, ali stavio je moju izjavu u kontekst koji me pogodio, jer ispada da sam ja taj koji je trgovao generalima.
Ostajete li i dalje prijatelji?
- U svakom su prijateljstvu moguće pogreške, a ja mislim da njegove izjave nisu zlonamjerne. No put u pakao popločan je dobrim namjerama. Morao sam reagirati na njegove riječi i zbog sebe, ali i zbog cijele vlasti koja je nakon početnog, naivnog odnosa prema Haaškom sudu, promijenila svoj stav i čvrsto branila prave pozicije.
U nedjelju je GO SDP-a analizirao situaciju u stranci i u vlasti? Kamo ide SDP?
- Veliki sam optimist što se tiče stranke. Odlučni smo da se ne obaziremo na to tko je kome što rekao, već da pokušamo prihvatiti sve promjene koje stižu. Otvoreni smo za sva rješenja i svjesni odgovornosti da ova vlast mora završiti svoj mandat do kraja i o tome u SDP-u postoji puna suglasnost.
Stabilizacija u SDP-u
Čime je SDP nezadovoljan u vlasti?
- Popis bi bio dug, ali nismo se time puno bavili. Razgovarali smo o tome da moramo postići suglasnost u stranci, koaliciji, državi i da to pokušamo izgurati. Moramo postići da institucije vlasti funkcioniraju bez obzira na to tko je na vlasti, tko je iz koje stranke. Društvo i vlast ne smiju ovisiti o potresima i odnosima u pojedinoj stranci. Toga sada nema i to je jedan od razloga zbog kojeg je važno tko je gdje i što je tko rekao.
Ide li SDP k demokratizaciji kao što ste željeli?
- Mislim da se stvari dobro kreću, SDP se stabilizira. Eto, i ja sam izabran među više kandidata za potpredsjednika stranke u Zagrebu nakon što dugo vremena nisam zbog svojih stavova mogao proći na stranačkim izborima.
Kako tumačite previranja u HDZ-u i što ta stranka sada predstavlja na političkoj karti?
- Mislim da je u Hrvatskoj potrebna promjena izbornog sustava koji mora biti takav da omogućava da se bira i čovjek i stranka, jer ćemo samo na taj način stvoriti stabilnu stranačku i političku strukturu. Ako promatramo poziciju HDZ-a kroz čisti proporcionalni sustav, onda vjerojatno dobro stoji, ali ako se ide na biranje konkretnih ljudi, loše će proći. Zato je potrebno da svaki birač ima dva glasa - jedan za stranku i drugi za konkretnog čovjeka u izbornoj jedinici. U parlament na taj način ulazi onoliko izabranih kandidata koliko glasova stranka dobije, a one koje ne prijeđu pet posto, nemaju svoje zastupnike. Na taj bi se način stvorila stabilna politička struktura, ne bi se išlo na stvaranje blokova, spriječila bi se partitokracija i negativna selekcija.
Milan Bandić ostao je prvi čovjek zagrebačkog SDP-a. Jeste li zadovoljni?
- Da ga ne podržavam, ne bih se kandidirao za potpredsjednika zagrebačke organizacije. Bandića smatram sjajnim pragmatičarom, pravim gradonačelnikom zapadnog tipa i u tom ga smislu treba podržati. SDP treba organizarati tako da bude logistika i mislim i osobno pomoći da se SDP u Zagrebu konstituira kao moderna, jaka stranka koja će ne samo davati odgovore u Zagrebu nego će utjecati i na stanje u državi. U SDP-u dosad nije bilo dobre unutarstranačke komunikacije na raznim razinama, kontakata između Vlade i Poglavarstva. Nije bio problem u ljudima, već u modelu i zato nama treba moderna stranka, a to je ona koja je organizirana, okrenuta javnosti, ona koja je sposobna pokrenuti prava pitanja. Takva stranka može dobiti izbore i prije izbora. SDP je, nakon lutanja, pa i konfuzije i apatije, spreman za taj skok. Nakon malog predaha za Božić i Novu godinu, krećemo punom parom tražeći konsenzus javnosti za bitna pitanja. Sada se hrvatska politika svodi na deset političara koji se međusobno prepucavaju po novinama, a to nije dobra politika.
Razgovarala Jasmina Popović