Plaće zaposlenih u javnom sektoru Vlada će skresati za tri posto, rekao je premijer Zoran Milanović u intervjuu za RTL Televiziju najavivši tako vrlo skori rebalans državnog proračuna. Tri posto manju bruto plaću dobit će svi zaposleni u javnom sektoru već u travnju, a od 231 tisuće, koliko je ukupno zaposleno u javnom sektoru, pošteđeni će biti samo profesori i učitelji u osnovnim i srednjim školama.
– Očekujem razumijevanje zaposlenika u javnom sektoru – kazao je Milanović i dodao da se Vlada "mora držati zacrtanih ciljeva". Premijer ne očekuje veliku bunu sindikata jer Vlada neće dirati osnovicu plaće nego će srezati koeficijente, a na to, kaže, ima pravo jer se radi o političkoj odluci. – Nećemo razgovarati putem ucjena. Do sada su te reakcije bile ratoborne, ali razumne. Jasno je njima koliko je sati – rekao je Milanović.
– To je potez očajnika. Odlučili su rezati plaće jer sve mjere koje su poduzimali nisu dale rezultata. A sada uzimaju tamo gdje mogu – tim je riječima Ivan Šuker, bivši ministar financija, komentirao odluku Vlade o smanjenju plaća u javnom sektoru. Šuker kaže da je rebalans državnog proračuna samo potvrda zablude ekonomske politike Vlade.
– Cijelo su vrijeme mislili da će dizanjem poreza deficit držati pod kontrolom – rekao je Šuker i procijenio da se Milanović grdo vara ako misli da će na rezanju plaća za tri posto do kraja ove godine uštedjeti milijardu kuna. Šuker tvrdi da će ušteda na koncu biti svega 250 do najviše 300 milijuna kuna.
– Premijer govori gluposti. Nije istina da javni sektor nije dao svoj doprinos u krizi. Mi smo od početka krize prije četiri godine prvo dali šest posto plaće, pa smo se odrekli božićnica i regresa. Plaće su stagnirale, tako da je samo inflacija smanjila standard zaposlenih u javnom sektoru za 13 do 15 posto. Kada se sve zbroji, standard zaposlenih u javnom sektoru u četiri godine pao je 20 posto – rekao nam je Vilim Ribić, predsjednik Matice hrvatskih sindikata. Ribić tvrdi da je smanjenje plaća od tri posto šikaniranje na koje sindikati neće pristati i da će biti "reperkusija".
– Problem je jednostavan. Cijenu njihovih neuspjeha moraju plaćati drugi, oni koji su zaposleni u javnom sektoru – rekao je Ribić.
Javni sektor treba još više kresati.