- Broj korisnika stalnih pomoći ivanečkog Centra za socijalnu skrb već je više godina isti i kreće se između 350 i 400. No, zato je umnogostručen broj građana koji od Centra traže pomoć pritisnuti egzistencijalnim problemima nakon što dobiju otkaz ili im se ugasi radno mjesto. Samo prošle godine primili smo čak 2600 građana, a njihova najčešća pitanja bila su može li im se odobriti pomoć za otplatu kredita koje više ne mogu plaćati, za plaćanje režija ili školovanje djece. Mnogo upita bilo je i o mogućnostima smještaja članova obitelji, ostvarivanju invalidnina, dobivanju pomoći zbog zdravstvenih problema. Priče koje čujemo su tragične, pogotovo one vezane uz gubitak posla, jer često rezultiraju narušenim odnosima u obitelji. Na žalost, u većini slučajevima možemo reagirati samo isplatom jednokratnih pomoći, koje smo dosad, bez suglasnosti resorna ministarstva, mogli isplaćivati u visini do 2500 kuna.
Ovo iskustvo, koje je iznijela Anica Pahić, ravnateljica ivanečkog Centra za socijalnu skrb, bila je tek jedna među teškim pričama što su se u srijedu mogle čuti na gradskoj špici, gdje su se, obilježavajući Tjedan socijalnih radnika, okupili socijalni radnici i udruge koje okupljaju najugroženije skupine.
– Borimo se za priznavanje radnog staža udomiteljima. Radimo na poboljšanju i pojednostavljivanju zakona koji reguliraju udomljavanje, formirali smo radnu skupinu, prikupljamo podatke od centara za socijalnu skrb i nadamo se uspjehu – izjavila je Mladenka Ravenski, dopredsjednica Foruma za kvalitetno udomiteljstvo. Uspjehu se nada i Vesna Belščak, predsjednica Udruge udomitelja Nada, a potporu njihovim naporima s tri dječačića došla je dati i Anita Bahun iz Biljevca, koja je još u postupku usvajanja triju blizanaca!
- Pokušat ćemo iz programa javnih radova dobiti asistente koji bi bili na raspolaganju mentalno retardiranim osobama u Udruzi Ivanečko sunce. Puno nam znači što smo ENC-ovom karticom pojednostavili prijevoz korisnika našim kombijem – rekla je Ema Možanić iz Sunca. Ravnateljica vrtića Suzana Divjak kaže da su u rad vrtićkih igraonica integrirali djecu s Downovim sindromom, cerebralnom paralizom, autizmom i blažom mentalnom retardacijom. Dogradonačelnica Ivanca Jasenka Friščić naglašava da je u gradskom proračunu namijenjeno gotovo 700.000 kuna za programe socijalne skrbi, a od toga će se 200.000 kuna izdvojiti za podmirenje troškova stanovanja građanima koji žive u najtežim prilikama. Članovi Udruge tjelesnih invalida upozorili su na potrebu daljeg uklanjanja arhitektonskih barijera u gradu. Želeći senzibilizirati građane za probleme nemoćnih i ugroženih, na skup su došli i predstavnici Odgojnog doma Ivanec i Crvenog križa, a pridružili su im se i dožupan Milan Pavleković i dogradonačelnik Branko Putarek.