Obrazovni sustav trebao bi biti takav da se tijekom školovanja usvoje i sistematiziraju znanja i vještine nužne za nastavak obrazovanja, no srednjoškolci su doslovce ovisni o pripremama za ispite državne mature kako bi na njima ostvarili što bolje rezultate i upisali se na željene fakultete. Štoviše, pohađanje priprema postaje normativno ponašanje naših učenika jer 67,5 posto maturanata planira ići na pripreme, od čega 34,7 posto planira sudjelovati na onima koje su organizirane u školi, a 32,8 posto učenika planira pohađati pripreme kod privatne tvrtke.
Pokazalo je to veliko istraživanje u kojem je sudjelovao 4501 maturant iz 59 škola, a koje je Institut za društvena istraživanja proveo u školskoj godini 2017./18. Ovi rezultati istraživanja posebno su važni u ovoj školskoj godini, jer je zbog štrajka i nadoknade nastavnih dana izravno utjecano na dostupnost priprema, posebice onih besplatnih koje organiziraju škole za svoje učenike. Naime, kako je i samo istraživanje potvrdilo – učenici strukovnih škola se u većoj mjeri oslanjaju na besplatne pripreme organizirane u školi, dok se gimnazijalci u većoj mjeri odlučuju za plaćene pripreme.
– U ovoj školskoj godini može se očekivati je da će slijedom deformacije nastavne godine dostupnost besplatnih priprema u školama biti izravno ugrožena potrebom nadoknade nastavnih dana. Navedeno će imati snažan izravni utjecaj na jednakost obrazovnih mogućnosti jer rezultati upućuju na to da se na besplatne pripreme oslanjaju učenici strukovnih škola, oni izvan Zagreba i okolice te posebice oni koji dolaze iz okruženja nižeg ekonomskog statusa – poručili su s Instituta.
VIDEO Pogledajte prošlogodišnju norijadu zagrebačkih maturanta
A ja se jos i dan danas ,nakon 6 godina,pitam : kako je moj sin bez problema i sa dobrim ocjenama polozio drzavnu maturu, da knjige i biljeznice nije niti vidio,a da ne velim da niti jednu lektiru nije pročitao?!