Sudeći po očajnim Hrvatima koji bi se radi posla preselili bilo gdje i radili bilo što, kriza u Hrvatskoj je sve dublja. Čak 99 posto njih spremno je na preseljenje zbog posla. Vratili bi se samo u slučaju bolje ponude, a tek dva posto ih uvjetuje posao unutar granica.
Istraživanje portala Moj posao provedeno na više od 1200 ispitanika pokazalo je kako prosječan Hrvat želi u inozemstvo, radit će bilo što, ali ne zna odakle početi i nije se prijavio ni na jedan oglas.
Pokazalo se, što je i logično, da su nezaposleni ispitanici spremniji na preseljenje. Njih 54 posto odselilo bi bilo gdje zbog posla, a 53 posto isključivo unutar Hrvatske.
S obzirom na to da svaki dan čitamo o mladim Hrvatima koji hrle u Kanadu ili neku drugu obećanu zemlju, ne čudi da su mlađi ispitanici bili fleksibilniji. Više od polovice ispitanika ispod 25 godina otišlo bi bilo gdje, dok većina ispitanika starijih od 41 godine preferira inozemstvo kao mjesto rada.
Kada je u pitanju željena destinacija, većina ispitanika odabrala bi Europu, 75 posto, zatim Sjevernu Ameriku 71 posto i Australiju 69 posto.
Na pitanje koliko bi dugo bili spremni raditi u inozemstvu, 40 posto ispitanika tvrdi da se nikada ne bi vratili. Ipak, za 61 posto ispitanika bolja ponuda za zaposlenje bila bi razlog za povratak u Hrvatsku.
>>'Hrvati su ljutiti i gnjevni zbog siromaštva i nezaposlenosti'