BIVŠI POTPREDSJENIK IPAK 'PROGLEDAO'

Cheney: 11. rujan i Sadam Hussein nisu povezani

02.06.2009.
u 11:33

Dick Cheney, američki potpredsjednik u mandatu G. W. Busha, koji je zajedno s Donaldom Rumsfeldom bio glavni "arhitekt" napada na Irak i agresivne američke vanjske politike, u svom je nastupu u National Press Clubu istaknuo da napad 11. rujna i bivši irački diktator nisu izravno povezani, no ostao je pri tvrdnji da su Sadam i Al-Qaida igrali zajedničku igru protiv SAD-a.

Sadam je kriv za sve
Treba podsjetiti da je odmah nakon napada na newyorške tornjeve Bushova administracija izašla s opcijom da iza napada stoji Sadamov režim. Naravno, bila je to priča koja teško drži vodu jer irački diktator odavno nije imao mehanizme i mogućnosti da izvede takav napad i što je još važnije, nije imao ni motiv jer vanjskopolitičke terorističke akcije Sadam je početkom 21. stoljeća izbacio iz svog životopisa.

"Make peace, not war"
Ipak, nakon napada na New York i imaginarne potrage za oružjem za masovno uništenje, koje se i dan-danas "traži" u Iraku, američka "konjica" je dobila odobrenje da ode na Bagdad i Cheney je mogao biti zadovoljan. Sadam je maknut, a bogate iračke naftne zalihe bile su pod američkom kontrolom.

- Ja ne vjerujem i nikad nisam vidio bilo kakve dokaze koji bi potvrdili da je Hussein bio uključen u 11. rujan. Izvješća koja smo imali neko vrijeme pokazivala su moguću povezanost, međutim na kraju se pokazalo da to nije istina - istaknuo je Cheney koji je kad je imao priliku uzeti pušku i otići braniti svjetski poredak i američku stvar od "zlih" komunista u džunglama Vijetnama uredno donio ispričnice u vojni ured. Tijekom sedam godina čak je pet puta odlagao vojnu obvezu. Inače ne baš sjajnog studenta kakv je Dick bio, tada je naglo uhvatila želja za knjigom i ispitima.

Osama voli Sadama
Međutim, bivši potpredsjednik i dalje poput terijera brani postavke iz Bushovih "evanđelja":
- Hussein je bio netko je bio sigurna luka za teroriste. Neko tko im je davao resurse - poentirao je Cheney potvrdivši da nije on taj koji je izašao s tim informacijama nego je uperio prst prema tadašnjem prvom čovjeku CIA-e koji je servisirao podatke o vezi Osame i Sadame, zaboravivši usput napomenuti da je ta "muzika" godila njihovim ušima makar se pokazala pogrešnom.

Dick "Mahatma" Cheney
Za još jednu veliku mrlju koja je nastala za vrijeme Bushove administarcije, a odnosi se na Guantanamo, Cheney također nalazi opravdanje. Veliki kombinator iz Nebraske mrtav-hladan kaže:

- Ako ćete se baviti sukobima u svijetu, kao što smo se mi bavili, u smislu globalnog rata protiv terorizma, onda morate imati mjesto na kojem morate držati te ljude, jer ako ih nemate gdje držati, druga je opcija da ih ubijete. A mi ne radimo tako - završava Dick "Mahatma" Cheney.

'Sila' ipak nije bila s njim
Za kraj "Darth Vader" američke politike nije prešao na drugu stranu i pokajao se na kraju svoje priče. Ne, on je ostao vjeran svom projektu i šefu poručivši kako je administracija kojoj je pripadao napravila prave i uspješne stvari, a ispitivanja kakvih bi se posramio i Jack Bauer, po njemu su spasila mnoge živote, zapravo "tisuće, možda i stotine tisuće života".


Lobiranje kod Clintona

Opsesija Irakom bila je duboko ukorijenjena u gotovo cijelu Bushovu administraciju, koja se naslanjala na projekt za novo američko stoljeće koji je izašao iz radionice Rumsfelda Cheneyja. Još krajem devedesetih se vršio pritisak na Billa Clintona da se napadne Irak.
No za razliku od supruge koja je u Senatu digla ruku za napad na Irak, Bill se ipak nije dao uvući u ratnu avanturu, nakon Monice ipak je naučio da se ne vjeruje slatkim obećanjima.

Ključne riječi

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije