BIH

Čović i Dodik pred forumom UN-a napali Inzka, a zapadne države ga podržale

Valentin Inzko
Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
25.11.2020.
u 00:00

Ruski je veleposlanik kazao je da je nužno očuvati Daytonski sporazum u postojećem obliku jer bi svaki drugi pristup, po njegovoj ocjeni, potkopao mir i stabilnost na Balkanu

Čelnici vladajućih hrvatskih i srpskih stranaka u BiH Dragan Čović i Milorad Dodik oštro su u utorak kritizirali djelovanje visokog predstavnika međunarodne zajednice u toj zemlji Valentina Inzka no jedino što su uspjeli ishoditi bila je poruka kako najvažnije zapadne države podjednako snažno podupiru mandat i rad austrijskog diplomata.

Predsjednik HDZ BiH Čović i Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Dodik kritike na Inzkov račun izrekli su sudjelujući u online debati koju je u povodu 25 godina od potpisivanja Daytonskog sporazuma upriličio ruski veleposlanik pri Ujedinjenim narodima Vasilij Nebenzja a sudjelovali su predstavnici država članica Vijeća sigurnosti svjetske organizacije.

Kao sudionik je bio pozvan i predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović no on je taj poziv odbio a u pismu Nebenzji je upozorio kako bi u takvoj debati trebali sudjelovati članovi Predsjedništva BiH a ne stranački lideri. 

Ruski je veleposlanik u utorak izrazio žaljenje zbog Izetbegovićeva odbijanja dodajući kako je zamisao bila čuti predstavnike tri velike stranke koje predstavljaju tri naroda, inzistirajući kako je nužno očuvati Daytonski sporazum u postojećem obliku jer bi svaki drugi pristup, po njegovoj ocjeni, potkopao mir i stabilnost na Balkanu.

Inzko je kao jedan od također pozvanih sudionika kazao kako se Dayton mora poštovati u cijelosti a to znači i jasnu privrženost očuvanju teritorijalnog integriteta BiH. 

Upozorio je da politiku suprotnu tome najčešće vode iz Republike Srpske te je podsjetio kako u tom entitetu u danas veličaju osuđene ratne zločince poput Radovana Karadžića.

Čović je u svom istupu Inzka optužio da su njegova redovita šestomjesečna izvješća koje šalje Vijeću sigurnosti UN  "manjkava i površna" te da ne predstavljaju pravu sliku o stanju u Bosni i Hercegovini.

Zamjerio je Inzku jer u svojim izvješćima ne spominje pitanja koje HDZ BiH smatra spornim poput načina biranja hrvatskog člana Predsjedništva BiH.

"Nema pravog razumijevanja problema, a onda izostaje i adekvatan pristup za demokratsko sazrijevanje i samoodrživu perspektivu", kazao je Čović koji je i ovu priliku iskoristio kako bi ustvrdio da je najvažnije pitanje u BiH izmjena njezinog Izbornog zakona.

"Reforme Izbornog zakona su neophodne kako bi se izbori 2022. održali na ispravan način i na tome će se raditi u narednih šest mjeseci”, najavio je Čović.

Dodik je u svom istupu bio puno žešći opisujući Inzka kao "monstruma koji mrzi Srbe".

"Zaustavite tog monstruma koji nam pokušava nametnuti odluke koje nisu uspostavljene u Daytonskom sporazumu... On se sveti Srbima i Hrvatima u BiH", kazao je Dodik, najavivši kako će Republika Srpska "razmotriti početak integracije s matičnom zemljom Srbijom" nastavi li Inzko djelovati na sadašnji način.

Zaključio je kako Hrvatska kao i Srbija te RS i dio Federacije žele što hitnije zatvaranje OHR-a.

Nakon tog istupa reagirao je zamjenik stalnog predstavnika Njemačke pri UN-u Gunter Sautter kazavši kako je umjesto očekivanog dijaloga dobio samo monologe ispunjene osobnim napadima na Inzka.

"Mi zahvaljujemo Inzku na radu u očuvanju mira i pomirenja u različitim segmentima društva, nastavljamo potporu vama i vašem uredu. Pozdravljamo rad Ustavnog suda BiH i međunarodne suce (u njemu). Njihovo iskustvo je ključno kako bi se uspostavilo sudstvo u skladu s Daytonom a verbalni napadi i neprimjeren jezik protiv suda ne smije se tolerirati", kazao je Sautter.

Predstavnici SAD-a, Francuske i Velike Britanije također su podržali Inzka te izrijekom osudili Dodikov napad na njega.

"Visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko je potreban toj državi radi održavanja mira i donošenja bitnih odluka. Snažno podržavamo postojanje te institucije", kazao je Richard Mills, zamjenik američkog veleposlanika pri UN-u.

Komentara 60

GO
Gorann
05:02 25.11.2020.

Diktator Slovenac kojeg ne izabiru narodi bih, nego je postavljen kao kolonijalni guvernator još početkom 2009 godine i od tada ubire 25.000€ mjesečno za prodavanje magle. Tko bi se odrekao tako unosnog 'posla'. Isto vrijedi za strane suce. A muslimani redovito daruju zapadna veleposlanstva petrodolarima. Oni su se "oštro" obratili Dodiku, ali zapravo jedina stvarna žrtva su Hrvati koji jedini nemaju svoj entitet. Srbima ne mogu baš ništa. Jer ne želi zapad da muslimani ponovo prodaju svoju priču o žrtvi s lažnim podacima, pa će žrtvovati Hrvate. To su ti naši "prijatelji" poput Amerike i Njemačke. Pored takvih prijatelja, ne trebamo neprijatelja. Znamo da je zapad dugo vremena davao podršku Jugoslaviji i govorio nam "da se dogovorimo". Tada su Hrvati imali vođu, sada imaju samo Sanadere i njemu slične.

AR
ares2020
05:31 25.11.2020.

Kolonijalni upravitelji su uvijek (i u Africi u 19. stoljeću i u BiH u 21. stoljeću) vladali na način "zavadi pa vladaj", ni ovaj drugorazredni austrijski diplomat nije izuzetak.

IV
ivanjoksimovic
06:49 25.11.2020.

Kakva bre americka demokratija? Da proglasavas pobedu pre zvanicnih rezultata? Ili da odbijas da predas vlast nakon izgubljenih izbora? Pa i ovaj Inzko je na funkciji vec 11 godina i nema nameru da sjase. Sve vam je to cista demagogija. Ta Bosna je bure baruta, ispod kojeg se namerno pali vatra, ali nedovoljno jaka da eksplodira. Samo je odrzavaju dok im ne zatreba, a kad zatreba, gurnuce koju cepanicu ispod da razgore.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije