Prijetnja Vijeća EU za opće poslove i vanjske odnose da će se provođenje ZERP-a na članice EU “negativno odraziti” na postupak pristupanja Hrvatske u EU vrlo je brzo pripisana sposobnostima slovenske diplomacije.
Za takav se dojam osobno pobrinuo i šef slovenske diplomacije Dimitrij Rupel (61) kazavši još istog dana u Bruxellesu da Slovenija za slučaj ustrajanja Hrvatske na proglašavanju ZERP-a ima već pripremljene scenarije.
Slovenija bi se mogla pobrinuti da Hrvatskoj budu zamrznuti pregovori o svim poglavljima koja se mogu povezati s pitanjima granice i ribarenja, a takvih je pet ili šest, kazao je Rupel ne skrivajući osjećaj nadmoći i zadovoljstva.
Na brifingu je za slovenske novinare dodao da takva odluka još nije donesena, ali nije isključio ni mogućnost poduzimanja radikalnijih mjera “recimo, u parlamentu ako se tamo stvori negativno raspoloženje”.
Biti vlast. Imati moć. To su Rupelove želje koje je u vrijeme pokretanja časopisa “Nova revija”, početkom 80-ih godina, sramežljivo zanijekao. Objavljivanjem slovenskog nacionalnog programa nekoliko godina kasnije i stvaranjem uvjeta za višestranačke demokratske promjene Rupel je svoje nijekanje opovrgnuo.
Sukladno tomu svoju je političku karijeru posve legitimno povezivao uvijek s aktualnom vlašću stavljajući se u službu prve vlade desnog centra Alojza Peterlea ili kasnijih vlada lijevog centra Janeza Drnovšeka i Antona Ropa te sadašnje vlade desnog centra Janeza Janše.
Podrobni kroničar slovenskoga političkog života Danilo Slivnik navodi da je Rupelova supruga Meta u vrijeme prvih višestranačkih izbora kucala na vrata prvaka Demosa Jože Pučnika tražeći da umjesto Peterlea mandat za sastav nove vlade dobije njezin suprug. Peterle je postao premijer, a Rupel šef diplomacije.
Družeći se s hrvatskim kolegom Miomirom Žužulom dio je diplomatskog zanata Rupel ispekao u Washingtonu. Odatle se vratio na ministarski stolac, koji mu je po isteku drugog Kučanova predsjedničkog mandata postao pretijesan pa se bavio mišlju da kandidira za predsjednika Slovenije.
No, kandidaturu, kao član Liberalno-demokratske stranke, prepustio je svom stranačkom šefu Drnovšeku koji je, navodno, u Rupelu vidio budućeg slovenskog predsjednika.