Hrvatski biskupi posebnu će pozornost u budućnosti staviti na svećenički odgoj kako bi se suzbila pošast pedofilije koja je danas Crkvu dovela do toga da je tema broj jedan u svijetu.
- Posebna će se pozornost staviti na odgoj svećenika. Svi smo prošli taj odgoj, odgajani smo u duhu celibata, da znamo na koji se način odnositi prema seksualnosti i svjesni smo što prihvaćamo i na koji ćemo način to ostvariti u svom životu. Ne računamo samo na ljudske sposobnosti nego i na Božju milost i bez toga bi bilo teško izdržati. Mlade na početku na to upozoravamo i do ređenja se oni mogu predomisliti. Je li se danas u hiperseksualiziranom svijetu teže odlučiti, možda ih je teže voditi u odgojnom procesu. Crkva celibat sigurno želi sačuvati i to u svojem zapadnom obredu - rekao je varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak
- Teško je reći hoće li se postrožiti kriteriji. Pedofilija je bolest koja se ne može otkriti i manifestira se u nekom trenutku, a kada bismo je otkrili prije, sigurno oboljelog ne bismo zaredili za svećenika, ali to je pitanje - rekao Mrzljak, odgovarajući na pitanje hoće li se postrožiti kriteriji za svećeničke kandidate.
- Crkva u svijetu tema je broj jedan, ali u negativnom smislu zbog problema pedofilije. Oni su se dogodili, eventualno se i događaju, ali treba utvrditi u kojem je to omjeru i problem je što se cijela problematika ne sagledava u cjelini društva. Ispada da se to događa samo u Katoličkoj crkvi i da je to samo problem svećenika. To je široki društveni problem i ovo što se pokrenulo uz svećenike i Crkvu treba biti poticaj da se cijelo društvo suoči s tom problematikom. Ovako se stječe dojam o Crkvi da se želi obračunati s Crkvom, a ne suočiti s problemom i žrtvama, kako im pomoći, kako općenito u društvu spriječiti da se takve stvari događaju. Istraživanja pokazuju da ta pojava nije najraširenija među svećenicima, ali o tome se šuti.
Crkva želi izaći pročišćena iz toga procesa, ali i da cijelo društvo u odnosu prema djeci i mladima postavi pitanje što im se nudi, koji su to modeli i vrijednosti. Crkva je za šire i temeljitije promatranje toga problema, ali ne bježi od svoje odgovornosti i učinit će u svojim redovima što mora - rekao je nadbiskup riječki mons. Ivan Devčić, dodajući kako se s Crkvom danas žele obračunati neka ideološka središta jer je Crkva jaka institucija, pa se nju, kao i mnoge druge, želi malo omekšati.
- U kanonskom pravu postoje pravila kako se mora u takvim situacijama postupati, a donesena su i druga objašnjenja. Kanonska procedura jasna je kada se dozna za takav slučaj, što spada na biskupa, a što na središnja tijela, tj. na Kongregaciju za vjeru u Vatikanu. Razlikujemo kanonski postupak od civilnoga, koji je u nadležnosti civilnih vlasti - rekao je mons. Devčić.
Posebno oštar stav imao je krčki biskup mons. Valter Župan, koji je rekao da "kada se postavljaju stroži kriteriji za pristup u sjemenište i ređenje, biskupe napadaju pitanjima zašto se tako strogo postavljati, zašto ne poštivati pa i slobodu i širinu pogleda, a s druge strane, kada upravo zbog izvjesne tolerancije i širine pogleda u odgoju dođe do nekih problema, koje eskaliraju na ovaj način, tada se opet biskupe napada jer su tobože krivi za to".
- Ako se u odgoju i izboru kandidata za svećeništvo želi stati na kriterijima, onda ima krugova koji biskupe napadaju za pomanjkanje tolerancije, poštivanje slobode i vlastitih napora, a kad nešto eskalira, onda ih se opet napada. Tu u današnje vrijeme treba imati smisla za realnost i istinu. Danas smo čuli da je u SAD-u optuženo nešto više od 4000 svećenika, ali ih je samo stotinu osuđeno, ali što je s onim ostalima koji su bili optuženi nevini. Tko će to nadoknaditi. Mi imamo obveze prema svima, prema djeci koja su pretrpjela, obveze pravde i istinitosti, ali upravo nas to veže prema onima koji su nevino optuženi i koji će nositi traume do kraja života. Ima u drugim zvanjima i drugim denominacijama religija dosta toga, ali to sada nećemo iznositi! - rekao je biskup Župan.
- Jedno je odgoj za celibat, a drugo je problem pedofilije. Pitao sam stručnjake i to je bolest koju je teško prepoznati, tj. moguće ju je prepoznati tek kad se manifestira i tada treba odgovarajuće reagirati. No pitanje je zašto se to sada čini - rekao je mons. Devčić.
: imaju li KOZICU....???