Rat u Libiji

Crno zlato - Gadafi uvozi, oporba izvozi

\'Libyan rebels head towards an area where they are engaged in street battles with forces loyal to Moamer Kadhafi near Brega on April 3, 2011. Rebels beat a fresh retreat from the key oil town after a
AFP/PIXSELL
05.04.2011.
u 23:00

Isporukom jednog tankera Benghazi može zaraditi 100 milijuna dolara

Za rat oružjem, raketama i granatama ni pobunjenici niti lojalisti u Libiji možda više nemaju snage ili volje, ali okršaji se sada prenose na ono zbog čega je sukob uopće i počeo. Na naftu.

Katar kao agent prodaje

Iako se Libija nalazi pod pomorskom blokadom, jučer poslijepodne u luku Zawia koja se nalazi pod kontrolom lojalista uplovio je libijski brod natovaren uvoznom sirovom naftom.

Nitko sa sigurnošću ne može reći otkuda je brod doplovio, gdje je nafta nabavljena niti kako je ovo plovilo probilo pomorsku blokadu mornarice koalicijskih snaga, no jasno je da Gadafi uvozom crnog zlata pokušava normalizirati opskrbu gorivom u dijelu Libije koji se nalazi pod njegovom kontrolom.

Gotovo istodobno dok su dužnosnici Gadafijeva režima ulazak tankera u luku Zawia gromoglasno objavljivali kao svoju veliku pobjedu, samo stotinjak kilometara dalje, nedaleko od Tobruka, još se jedan brod nalazio pokraj lučkog naftnog terminala. Ovaj put brod nije iskrcavao nego tovario sirovu naftu za prvu isporuku crnog zlata koje će isporučiti libijski pobunjenici iz Benghazija. Prema Lloydovim podacima, tanker koji se jučer ukrcavao pokraj Tobruka kapaciteta je milijun barela, a imajući na umu da je cijena sirove nafte jučer bila oko 100 dolara po barelu, pobunjenici očito mogu računati na pozamašnu i prijeko potrebnu financijsku injekciju.

Odredište ovog broda drži se strogom tajnom, no najvjerojatnija je pristanišna luka Katar, bliskoistočna zemlja koja je priznala režim u Benghaziju i ponudila mu se kao agent pri preprodaji sirove nafte.

Krajnji kupac, pretpostavlja se, bit će rafinerije u Italiji koje se već godinama oslanjaju na naftu iz Libije.

– Ovo pokazuje da su pobunjenici spremni za trgovinu, a uskoro će i drugi vlasnici tankera poslati svoje brodove u Tobruk po robu – kaže za BBC Michele Wiese Bockman, dužnosnik Lloyd’sa.

Amerikanci su otišli

I dok trgovina libijskom naftom cvjeta, američki zrakoplovi povukli su se iz akcije. Koalicijske snage sada mogu računati na pomoć svojih američkih kolega samo ako upute zahtjev NATO-u za njihov angažman te ako to Washington izričito odobri. Koalicijski saveznici nisu sretni zbog ove odluke SAD-a.

– Povlačenje američkih zračnih snaga otežava povlačenje Europljana na kojima sada leži odgovornost, a pat-pozicija mogla bi trajati mjesecima – kaže analitičar Malcolm Chalmers.

Ključne riječi

Komentara 167

OB
-obrisani-
00:21 07.04.2011.

06.04.2011. u 23:13h Stockholm je napisao/la: Zaista bi me zanimalo kako bi to zavrsilo posto su Estonci sada u NATO ... Mogucnost da Rusija napadne Estoniju jednaka je mogucnosti da sutra Srbija napadne Hrvatsku koja je u NATO ... ----------------------------------------------------------------- Da Rusima ta Estonija nešto predstavlja oni bi si je uzeli, Gruzija im je predstavljala i dobro znamo kako je završilo, najsmješniji su mi bili brodovi sa “humanitarnom pomoći“ koji su se naravno slučajno našli u Crnom moru i koji su dopremili “humanitarnu pomoć“ u luku Suhumi i kada su doplovili onda nisu tu “humanitarnu pomoć“ iskrcali jer su im ruski vojnici veselo mahali sa dokova, baš me zanima što je bilo u “humanitarnoj pomoći“, vjerojatno i nove kravate jer je Šalikali (ili kako več) svoje pojeo.

OB
-obrisani-
00:23 07.04.2011.

06.04.2011. u 23:07h Stockholm je napisao/la: 06.04.2011. u 22:06h ® je napisao/la: 06.04.2011. u 21:33h @rea je napisao/la: -------------------------------------------------------- Kada neznaš što je pisao onda se ne javljaj ************************************************************ Jel gosodin to nesto lose volje danas? Jel se tako razgovara s damom? ------------------------------------------------------------------------------ Gospodin je danas izuzetno dobre volje, u rođendanskom raspoloženju štoviše, ali gospodin niti ne naziva neistomišljenike “kozoyebcima“, zar ne?

OB
-obrisani-
00:27 07.04.2011.

06.04.2011. u 22:57h Stockholm je napisao/la: 06.04.2011. u 22:53h Stockholm je napisao/la: ®, Sudan i Izrael su u ratu od juna 1967, kad je Sudan objavio rat Izraelu. Samo sto se bitke trenutno ne vode. Tvrditi da je napad izraelskih zrakoplova na Sudan drzavni terorizam je zbog te cinjenice pogresno. Toliko da se zna. PS. Izrael je primio oko 16 000 bjegunaca iz Darfura pod uslovom da se vrate kad to bude moguce. Nova drzava na jugu Sudana je nedavno dala izjavu, da ce priznati drzavu Izrael. ----------------------------------------------------------------------- Koliko mi se čini Sudan nije poslao postrojbe na izraelsku granicu a to što su još u stanju rata je nečiji propust, no i to nedaje pravo da se vojno intervenira na teritoriju treće zemlje. To je državni terorizam i kao takvoga ga se i naziva

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije