Otkrivši detalje iz osobnog života, slovenski je predsjednik zbunio prosječnog birača

Čudna preobrazba Janeza Drnovšeka

obz-janez-txt.jpg
import
13.01.2006.
u 19:01

Nakon nekoliko iznenađujućih nastupa slovenskog predsjednika Janeza Drnovšeka (56), Slovenci ga od Nove godine sve teže prepoznaju. Naviknuti su na tihog, samozatajnog, na riječima i osmijesima škrtog političara, a sada im se obraća blagoglagoljivi i nasmijani državnik pun inicijative. Koliko je velika promjena u Drnovšekovu ponašanju, potvrđuje i zanimanje medija koji se od početka ove godine bave analizama i traganjem za uzrocima i pozadinom više nego očitog zaokreta u ponašanju i izgledu prvog čovjeka Slovenije.

Politički analitičari pripisuju promjene Drnovšekova ponašanja pripremama za predsjedničke izbore na kojima bi se iduće godine borio za drugi predsjednički mandat, a ne isključuje se ni mogućnost posezanja za afirmacijom na svjetskoj političkoj sceni. Slovenski stručnjak za politički marketing Miro Kline vjeruje da je Drnovšek u dosadašnjoj profesionalnoj karijeri postigao sve što se može postići, ali upozorava na mogućnost njegove kandidature za Nobelovu nagradu ili mjesto glavnog tajnika Ujedinjenih naroda.

“Ipak mi je najbliža teza da Drnovšek želi pokazati svoj osobni razvoj koji je potreban i njemu i svakom Slovencu te slovenskom narodu”, kaže Kline dodajući da se na Drnovšekovu primjeru može vidjeti prelazak iz modernog u postmodernog čovjeka i pojedinca.

Otkrivanje tajne
Promatračima nisu promaknuli Drnovšekovi prijedlozi za rješavanje problema Kosova, humanitarne krize u sudanskom Darfuru, “izbrisanih” u Sloveniji ili opasnosti od poplava u Ljubljani. Slovenci su promjene zamijetili nakon što im je predsjednik države u povodu tradicionalne novogodišnje poslanice naciji na televiziji posve spontano priznao da već godinu dana u sebi nosi najintimniju tajnu.

Činjenica da je predsjednik Drnovšek već godinama rastavljen i da iz braka sa suprugom Majdom ima sina Jašu (27) Slovencima je bila posve normalna, ali doznati da je uz to i otac sada već 25-godišnje Nane, s čijom je majkom Darinkom Forte proveo samo jednu noć, bilo je prvorazredno iznenađenje. Nemalo iznenađenje izazvala je i Drnovšekova odluka da prošle jeseni proda kuću u otmjenoj ljubljanskoj četvrti Murgle i u zaseoku Zaplana pokraj Vrhnike kupi kuću na osami, na rubu šume, u kojoj živi sam sa svojim psom Brodijem.

Uz to što živi sam, Drnovšek je počeo sam sebi pripremati hranu. Kada o tome govori, uglavnom spominje da sam peče kruh. Sada bez ustezanja govori o pobijeđenom raku i otkrivenim vrijednostima duhovnosti. Podastrijevši Slovencima nekoliko detalja iz osobnog života, Drnovšek je javna glasila zaintrigirao, a prosječnog birača zbunio. Karizma predsjednika slovenske države time je pojačana, a odvojenost od puka ostala je nesmanjena.

Za prosječnog je Slovenca već sama institucija predsjednika države na samom vrhu povjerenja i ugleda. Predsjednika svoje države Slovenci biraju izravno, a on se, želeći biti predsjednik svima, odriče svoje stranačke pripadnosti. Slovenski stručnjak za javno nastupanje Leon Magdalenc tvrdi da Drnovšek svoju predsjedničku funkciju više ne shvaća tako ozbiljno, a puno ozbiljnije počeo je razumijevati svoj život. To je zapravo lik kakav Slovenija voli, kaže Magdalenc i podsjeća na ponašanje bivšeg predsjednika Kučana koji je znao pokazati svoje slabosti, žalosti i ponajprije veselje.

Topliji Drnovšek
Na Drnovšekove dublje promjene upozorava i stručnjak za javno nastupanje Ana Nuša Kneževič i ističe da je Drnovšek u komunikaciji sada puno otvoreniji, topliji, mekši, a u nastupima upotrebljava puno više riječi. Drnovšekove promjene Miro Kline s gledišta političkog marketinga vidi kao tipičan primjer vođe koji je nakon dugotrajnog zatočeništva u psihičkom zatvoru uspio iz tog zatvora pobjeći.


Govorim što mislim

“Mislim da sam, prije svega, život pojednostavio. Više ga ne kompliciram ni sebi ni drugima. Sada govorim to što mislim i što je istina”, kaže Drnovšek. Na primjedbu da neki u njegovim promjenama vide dobro pripremljen politički marketing, Drnovšek odgovara:
“To me doista nasmijava. Ako činiš stvari tako kako treba, onda te pitaju zašto radiš kako treba. Kao da im to ne ide u račun, kao da uvijek mora biti neka pozadina i kao da je normalno da radiš pogrešno.”


Okretanje budizmu

U jeku bolesti, otkrivene 1999. godine, Janez Drnovšek primio je 2002. godine Dalaj lamu i dugo s njim razgovarao. Kroničari tvrde da se Drnovšek okrenuo budizmu i tibetanskoj filozofiji. Na savjet Hrvata Oskara Keleminovića, koji sebe naziva Bijeli lama, a već se dulje vrijeme pojavljuje u ulozi Drnovšekova komornika, slovenski predsjednik nije promijenio samo prebivalište nego i način odijevanja, prehrane i ophođenja.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije