Glavni državni odvjetnik Dinko Cvitan požalio se danas, predstavljajući izvješće o radu državnih odvjetništava u 2013. godini saborskom Odboru za pravosuđe, na teške uvjete u kojima DORH radi, što zbog manjka sredstava, zastarjele opreme ili nedostatka kadrova. Upozorio je i da DORH vještacima duguje 8,4 milijuna kuna, pa bi se moglo dogoditi da im vještaci, ako država ne osigura taj novac kroz rebalans proračuna, počnu otkazivati suradnju zbog čega DORH ne bi mogao provoditi postupke.
– Jedan nas je vještak pismom zamolio da mu platimo barem PDV koji je sam uplatio u svibnju – kazao je Cvitan. Veliko im je opterećenje i 358 predmeta koje je DORH preuzeo od Vrhovnog suda. Oni obuhvaćaju 914 osumnjičenih osoba, a započeti su po starom kaznenom zakonu.
– Ni jedna od tih istraga nije mlađa od tri godine, a neke su starije od 10 godina. Imamo jedan ozbiljni gospodarski predmet u kojem nije poduzeta ni jedna istražna radnja – žalio se Cvitan te objasnio da stare istrage DORH mora dovršiti u roku od šest mjeseci, s tim da postoji zakonski uvjet za produljenje u složenim slučajevima još šest mjeseci.
– U tom roku će se istrage napraviti, međutim, to je znatno opterećenje za one kadrovske potencijale koje državno odvjetništvo ima – tvrdi Cvitan te dodaje kako je posebno alarmantno stanje u zagrebačkom općinskom i županijskom državnom odvjetništvu, zbog čega se razmišlja o raspoređivanju tih predmeta na druga državna odvjetništva.
Glavni državni odvjetnik ocijenio je da novi Zakon o kaznenom postupku (ZKP) nije doveo do očekivanog ubrzanja postupka. Prošle je godine pao ukupan broj kaznenih prijava, no Cvitan je istaknuo da vjeruje da to ne znači i pad kriminaliteta.
– Zvoni na uzbunu podatak da je broj kaznenih prijava protiv nepoznatog počinitelja prvi put veći od broja kaznenih prijava protiv poznatih počinitelja – dodaje Cvitan. Zato je s glavnim ravnateljem policije, najavio je, dogovorio sastanak da vide što mogu napraviti na otkrivanju gospodarskog kriminaliteta, korupcijskih kaznenih djela, kao i organiziranog kriminala, posebice na područjima trgovanja ljudima, opojnim drogama te oružjem.
– Prema našim podacima, organizirani kriminalitet pao je na razinu iz 2009., a to nije dobro. Nitko me ne može uvjeriti da je on u padu, posebno kad je riječ o trgovini ljudima – naglašava glavni državni odvjetnik. Nakon odbora novinari su glavnog državnog odvjetnika pitali hoće li i može li DORH tražiti suspenziju ugovora INA-MOL nakon pravomoćne presude u tom slučaju bivšem premijeru Ivi Sanaderu.
– DORH nema te ovlasti, to je stvar države, odnosno CERP-a – odgovorio je Cvitan te dodao da DORH može u Inu ući samo ako sumnjaju u gospodarski kriminalitet, ali za sada nemaju takvih prijava.
– Ja stalno govorim da državni odvjetnik ima svoja dva radna mjesta, to je njegov ured i sudnica. Mi nismo ljudi koji trebaju hodati po ulici i prikupljati te podatke, odgovornost je svih državnih tijela, kada saznaju da je počinjeno kazneno djelo, da po službenoj dužnosti podnesu kaznenu prijavu, a ako to ne učine, bit će podvrgnuti kaznenom progonu. Samo je pitanje odgovornosti svakog zaposlenika, čelnika određenog državnog tijela da postupa po zakonu. DORH nije tijelo općeg nadzora, ne može ni s ovim kapacitetima ni po svojim ovlastima biti odgovorno za sve probleme koji se događaju u državi. To nije bježanje od odgovornosti nego je to tako i to je realnost – zaključio je Dinko Cvitan.
>>Cvitan nezadovoljan: Nevjerojatno je da netko proda stan i ne plati porez!
>>Tko je Dinko Cvitan, dugogodišnji Bajićev suradnik?
Što hoće ovaj kriminalac i glavni štićenik kriminala kao i Bajić? Još novca? Kako da ne. Što se čeka s uhićenjem Linića, tu se dokazi vrte na Youtubeu, pa mu ni to nije dovoljno?