Energetska sigurnost, inovacije, telekomunikacije, zaštita okoliša, gospodarski i financijski odnosi između Europe i Azije te geopolitički razvoj u regiji glavne su teme dvodnevnog Svjetskog gospodarskog foruma (WEF) o Europi i središnjoj Aziji koji je počeo danas prijepodne u bečkom dvorcu Hofburg u nazočnosti više od 500 predstavnika politike, gospodarstva i civilnog društva iz 67 zemalja.
Biti će riječi i o globalnim svjetskim pitanjima, uključujući politička previranja u arapskom svijetu, budućnosti eura, o tome tko bilježi najbrži gospodarski rast, a tko stagnira ili je u silaznoj putanji, kao i o energetskim resursima nakon krize u Japanu te kompetitivnosti i mogućim ulagačkim i drugim rizicima u euroazijskoj regiji.
Hrvatsko izaslanstvo predvodi potpredsjednik Vlade za investicije Domagoj Ivan Milošević.
- Relativno maloj Hrvatskoj i njenom gospodarstvu na pragu ulaska u Europsku uniju sudjelovanje na ovom prestižnom svjetskom skupu otvara nova saznanja i mogućnosti u euroazijskoj zoni - rekao je Milošević za Večernji list. Istakao je da je naglasak Vlade RH na gospodarskim mjerama usmjerenim na privlačenje izravnih stranih ulaganja te poticaju hrvatskog izvoza, što bi, između ostaloga, trebalo doprinijeti otvaranju novih radnih mjesta i padu nezaposlenosti. Dodao je kako je na politici da „operacionalizira“ gospodarska htijenja.
Potpredsjednik Vlade imao je više bilateralnih susreta. Između ostalih, s domaćinima, austrijskim predsjednikom Heinzom Fischerom i potkancelarom i ministrom vanjskih poslova Austrije Michaelom Spindeleggerom koji su pozdravili Barrosovu najavu da Hrvatska u petak može očekivati dobre vijesti iz Bruxellesa te dali snažnu potporu pregovaračkoj završnici naše zemlje s EU.
Milošević je razgovarao i s premijerom Crne Gore Igorom Lukšićem koji je izrazio zadovoljstvo dosadašnjim postignućima Hrvatske, koja je postala uzor zemljama regije s europskim ambicijama, te s visokim dužnosnicima Armenije, Kirgistana i drugih zemalja.
Skup je otvorio austrijski kancelar Werner Faymann ističući značaj suradnje Europe i središnje Azije u krizno vrijeme.
- Kriza je teško pogodila obje regije. Stoga inovacije imaju ključnu ulogu, zajedno s obrazovanjem, istraživanjem i promocijom socijalnih standarda u svladavanju posljedica krize - kazao je Faymann te dodao kako održivi razvoj zahtijeva održivu energetsku politiku. Ukazao je na prednosti tzv. zelenih tehnologija, napomenuvši da je Austrija protivnik nuklearne energije i da je u EU uzor kada je riječ o obnovljivim izvorima energije. Pozvao se na istraživanje koje je pokazalo da obnovljivi energetski izvori mogu do 2050. godine pokriti čak 77 posto ukupne svjetske potrebe za energijom. Ocijenio je značajnim projekt plinovoda Nabucco koji bi trebao omogućiti Europi uvoz plina i iz središnje Azije.
Austrijski predsjednik Heinz Fischer rekao je da se središnja Azija „pomakla s periferije interesa, u središte susjedskih odnosa Europske unije“. Osvrnuo se i na Dunavsku strategiju istaknuvši kako je to druga makrostrategija nakon Baltičke, a prva koja uključuje zemlje izvan EU te da će od nje koristi imati cjelokupna regija.
Predsjednik WEF-a Klaus Schwab pozvao je gospodarstvenike na pojačana ulaganja u istočne zemlje.
U radu skupa sudjeluje 13 predsjednika država i vlada, iz Armenije, Austrije, Gruzije, Crne Gore, Jemena, Kirgistana, Letonije, Mađarske, Moldavije, Slovenije, Tadžikistana i Ukrajine te 24 ministara iz istočne i jugoistočne Europe i više od 160 gospodarskih stručnjaka i čelnika najvažnijih svjetskih globalnih kompanija, kao i 50-ak javnih osoba iz više od 30 zemalja.
Zbog Svjetskog gospodarskog foruma središte Beča od utorka poslijepodne pretvoreno je u zabranjenu zonu, uz dosad neviđeno policijsko osiguranje, u koju mogu ući samo sudionici i predstavnici medija. Zbog veće sigurnosti tijekom održavanja ovog skupa Austrija je angažirala 4500 policajaca i privremeno stavila izvan snage Schengenski sporazum te uvela privremenu graničnu kontrolu kako bi spriječila masovni dolazak antiglobalista, koji često uz proteste izazivaju i nerede. Uoči početka WEF-a u Beču je održan mirni prosvjedni skup na kojemu je bilo oko 500 antiglobalista, osiguravalo ga gotovo dvostruko više policajaca.
Hrvatskoj je mijesto u EU a s svim ostalim savezima imati dobre odnose i ne biti nikome neprijatelj. A pogotovo ne slavenskoj Rusiji.