– Realnost je da svi moraju surađivati u regiji, međutim, taj dugotrajni mir mora se izgraditi na povijesnoj istini. Haaški sud je donio zaključke o ratu. Hrvatska kad tad mora inzistirati na primjeni presude. Da je drukčije presuđeno, ratni zločinac bi bio predsjednik Tuđman i Gotovina, a povijesni udžbenici već bi bili promijenjeni da se uči o zločincu Tuđmanu. Nije u redu da se ponovno govori o genocidnim Hrvatima nakon što je Haaški sud rekao svoje – rekao je Luka Mišetić u Mostaru na tribini posvećenoj presudi hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču. Rijetko je kada bio tako posjećen skup kao na tribini na kojoj je govorio odvjetnik hercegovačkih korijena koji se iskazao u postupku obrane hrvatskih generala. Na tribini je Hrvate iz BiH posebno zanimalo odvjetnikovo razmišljanje o sudbini hercegbosanske šestorke, te hoće li se Stjepanu Mesiću suditi za "veleizdaju", kako je glasilo jedno pitanje iz publike zbog krivokletstva i predaje dokumenata iz predsjedničkog arhiva.
– Koliko znam, Mesiću neće biti suđeno jer ne vidim da je činio kaznena djela. Oko njegove političke odgovornosti prepustio bih sud političarima. Uglavnom, Haaški sud je odbio i njegove prijašnje navode o karakteru posljednjeg rata u kojemu je istaknuo da je Tuđman želio da u Hrvatskoj ostane tek tri posto Srba – rekao je Mišetić. Pozvao je vlasti i javnost u Hrvatskoj da kapitaliziraju stečevinu Haaškog tribunala upozoravajući da je u Srbiji, ali i u Hrvatskoj, na djelu relativiziranje istine o posljednjem ratu.
– Upravo zbog mira u regiji srpsko društvo mora prihvatiti odgovornost za ratove i BiH i Hrvatskoj. Mir koji nije na povijesnim istinama stvorit će uvjete za nove osvete. Ratovi na mitovima zasnovani su 90-ih godina. Ne smijemo dopustiti da srpski nacionalizam stvori mitove za nove sukobe. Istinu je utvrdio kazneni tribunal u Haagu. Bila bi šteta da Hrvatska propusti iskoristiti šansu da se prihvati haaška istina – kaže Luka Mišetić.
Nije želio špekulirati o tome hoće li se general odlučiti kandidirati za predsjednika.
Ante Gotovina slobodan je čovjek. Ne znam njegove namjere, a sve da ih i znam, ne bih ih ovdje rekao – rekao je iskreno odvjetnik koji je za tu izjavu zaradio pljesak. Jednak je bio slučaj i kada je rekao da je bivša Haaška tužiteljica bila katastrofalna.
''Kada nemate racionalnu osobu na mjestu tužiteljice, onda se događa da su protiv ukupno devet osoba izrečene oslobađajuće presude, a oni su proveli 40 godina u pritvoru i nijednu lipu neće dobiti kao odštetu za zlodjela Carle del Ponte".
Mišetić nije osobito optimističan oko uspjeha hrvatske tužbe za genocid, navodeći da bi presuda srpskom generalu Zdravku Tolimiru u Haagu mogla predstavljati presedan.
– Za hrvatsku tužbu od početka se znalo da će je biti teško dokazati, ali nakon posljednje presude Zdravku Tolimiru, sud je istaknuo kako je genocid počinjen uz Srebrenicu i u Foči, gdje se spominje nekoliko ubijenih civila. Ako Haaški sud potvrdi u slučaju Tolimir taj presedan, to se može iskoristiti i povećati izglede Hrvatske – pojasnio je odvjetnik Mišetić.
Nije mogao prognozirati ishod prvostupanjske presude šestorici dužnosnika Herceg-Bosne, upozoravajući da se u Hrvatskoj tome pitanju ne posvećuje dovoljna briga. Ipak, rekao je da bi oslobađajuća presuda bila olakšanje za Hrvatsku, a da bi za Hrvate u BiH imala ogromno značenje.
– Kao što je Gotovina simbol za Hrvatsku, tako bi i oslobađanje šestorice isto značilo za Hrvate u BiH – rekao je Mišetić.
>> 'Carlu del Ponte treba kazniti, tražimo i da se ispriča Gotovini'
Vjerujem da ne možete zamisliti što bi srbi učinili da je presuda generalima bila drukčija. Onda bi vidjeli kako se radi na vanjskopolitičkom planu. Žao mi je što su naši i pozicija i opozicija konjušarski raspoloženi prema svemu izvana i maćehinski prema svemu iznutra...Mišetiću hvala ...