Vijeće Vrhovnoga suda, koje je potvrdilo osuđujuću presudu protiv Branimira Glavaša za ratne zločine nad srpskim civilima u Osijeku 1991. godine, nije bilo jedinstveno. Iz izvora koji sudjeluje u istrazi o pokušaju podmićivanja sudaca Vrhovnog suda doznajemo da je sudac izvjestitelj navijao i glasovao za rušenje presude protiv Glavaša, ali da je i zapisničar odluka Vrhovnog suda bio spreman poništiti osuđujuću odluku pod izlikom da ona nije u skladu s praksom Vrhovnoga suda. Ako je točno da je uz izvjestitelja još jedan sudac iz vijeća glasovao u korist Glavaša, onda to znači da bi podmićivanje navodno samo jednog suca iz vijeća Glavašu donijelo slobodu.
Vrtoglav iznos mita
Glavašu, naime, nije više nužna oslobađajuća presuda, već bi bilo dovoljno ukidanje presude Županijskog suda u Zagrebu i vraćanje predmeta na ponovno suđenje pa da trajno izbjegne zatvor. Stvar je u tome da bi mu se, jer je u bijegu, u ponovljenom postupku moralo suditi u odsutnosti i tada se na njega ne bi mogao primijeniti sporazum između Hrvatske i BiH o preuzimanju izvršenja zatvorske kazne.
Kako je o Glavaševoj i žalbi ostalih osuđenika za ratni zločin odlučivalo vijeće od pet sudaca (Senka Klarić Baranović kao predsjednica i suci Branko Brkić, Marijan Svedrović, Ranko Marijan i Melita Božićević Grbić), Glavašu bi bila dovoljna tri glasa za slobodu. Jedan je imao sigurno, a neki izvori tvrde da su čak i dva suca bila sklona ukidanju presude.
Izvor iz istrage kaže da je mreža Glavaševih poklonika koja je namjeravala podmićivanjem sudaca izigrati sudski pravorijek kojim se Glavaša šalje u zatvor mnogo šira od nekoliko imena koja su se do sada spominjala u medijima, a da je iznos koji je bio prikupljen za mito “vrtoglav”. Što to znači u konkretnim brojkama naš izvor nije želio reći da ne ugrozi istragu, već je samo napomenuo da je i više nego smiješna svota od 70.000 eura koje su Ivan Drmić, saborski zastupnik HDSSB-a, i Sanja Marketić, pomoćnica glavnog urednika Glasa Slavonije, prema vlastitoj tvrdnji dali nekom Srećku koji se bio ponudio pomoći Glavašu na Vrhovnom sudu.
Isto i s Ustavnim sudom
Naš izvor kaže i da su osim Drmića i Marketić u pokušaju da se “sredi” odluka na Vrhovnom sudu sudjelovali i Drago Tadić, predsjednik uprave i suvlasnik tvrtke Koteks Osijek, koji je u zagrebačkom restoranu Baltazar prišao predsjedniku Vrhovnog suda Branku Hrvatinu i pokazao takvu znatiželju za Glavašev slučaj da je Hrvatin to odmah prijavio glavnom državnom odvjetniku Mladenu Bajiću te još podosta “uglednih” imena.
Nismo doznali o kome je sve riječ, no naš izvor navodi da je dio mreže imao ulogu skupljača novca za podmićivanje sudaca, a dio je imao ulogu svojevrsnih operativaca, odnosno osoba koje su trebale kontaktirati sa sucima i ispitati može li ih se ikako pridobiti.
Premda su Glavaševi pomagači uložili mnogo truda, naš sugovornik kaže da se nisu uspjeli ni približiti sucima Vrhovnog suda, no napominje da ne treba isključiti pokušaj primjene istih metoda na Ustavni sud.
Da je uspio potkupiti samo jednog suca, Glavaš bi bio slobodan
Glavašu, naime, nije više nužna oslobađajuća presuda, već bi bilo dovoljno ukidanje presude Županijskog suda u Zagrebu i vraćanje predmeta na ponovno suđenje pa da trajno izbjegne zatvor.
Komentara 22
Strašno. Pa ako tog govnara puste, e onda j...m ti državu i naše pravosuđe. Ali zato mi osječani, plaćamo skuplju vodu, komunalije, smeće i ostalo. Pa mora se namaknuti za vile u Hercegovini, lagodan život njega i sina, podmičivanje sudaca itd., itd.
Vidi se kako Hrvati po zanimanju vole istinu o sebi.
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Da je uspio potkupiti samo jednog suca, Glavaš bio bi slobodan ali s obzirom da nije uspio Branimir hrvatina prava i patriota če morati nači neki drugi način da dalje uživa na slobodi u Hercegovini, organizira tiskovne kjonferencije i pozivaa se na domoljublje i ljubav do hrvatske grude, ljudi i sabora i nastavi uživati u stečevini svoga zbrinjavanja i jamanja..