Pod nadnaslovom „Spriječeno još gore“ i naslovom „Studija pokazala: Liječnici štite Beč od virusne drame“, austrijski dnevni list „Kronen Zeitung“ izvještava o rezultatu znanstvenog istraživanja matematičara i istraživača više sveučilišta iz udruge „Complex Science Hub“ (CSH) u Beču, koji je uzbunio austrijsku javnost, posebice Bečane.
Studija je pokazala da je brza reakcija Liječničko prijavno-dojavne jedinice ili kako ju Austrijanci zovu „funk-služba“, i rana izolacija sumnjivih slučajeva zaraze koronavirusom „spriječila dodatnih 4.300 oboljelih i 200 mrtvih“ u 1,9 milijunskom Beču.
Krone navodi da su znanstvenici izračunali da bi u najgorem slučaju, kada je pandemija koronavirusa na bila na svom vrhuncu, u austrijskom glavnom gradu „umjesto 2.400 pozitivno testiranih slučajeva zaraze bilo njih 6.700“. Isti izvor ističe kako je iz iznesenih podataka znanstvene Studije vidljivo da su liječnici spriječili teške posljedice koronavirusa koje su mogle dovesti na bečki zdravstveni sustav na rub sloma, jer bi umjesto 200 hospitaliziranih osoba, koliko ih je u to vrijeme bilo zbrinuto u bolnicama bilo 530, a umjesto 40 u intenzivnoj njezi bilo 100.
Na vrhuncu pandemije u Beču je zabilježeno 310 smrtnih slučajeva, a taj bi se broj kako pokazuje CSH Studija bečkih znanstvenika, povećao dodatno za više od 200 da liječnici bečke mobilne prijavno-dojavne jedinice nisu brzo locirali i još brže izolirali zaražene.
Potpredsjednik Liječničke komore grada Beča Johannes Steinhart, ponosan na djelatnike bečke hitne medicinske „funk“ službe je za austrijski dnevnik rekao: „Spriječili smo da Beč stvarno potone u tamu“.
Ono što se posljednjih dana posebno ističe u Beču i Austriji je značaj klastera zaraze koji pomažu u otkrivanju sumnjivih slučajeva i njihovoj brzoj izolaciji kako bi se pravovremeno spriječilo širenje koronavirusa.
Klaster Beč je u subotu ponovno otkrio novi potvrđeni slučaj zaraze u krugovima azilanata i najamnih radnika. Kako navodi Krone do otkrivanja novog slučaja doveli su prethodni tragovi četiri novozaraženih azilanata, te jedne oboljele asistentice u Školi za djecu s posebnim potrebama u Gradišću. Isto kao i kod nedavne analize klastera Beč i 68 od 88 na Covid-19 pozitivno testiranih azilanata - najamnih radnika koji su ispomagali u distributivnom poštanskom Centru u donjoaustrijskom Hagenbrunnu, koji su sada u karanteni, te su Pošti u pomoć „priskočili“ ročnici austrijske savezne vojske.
ww︆︅w︆︅.︆︅ki︆︅︆︅s︆︅stok.co︆︅m