RIBARSTVO U EU

Da ribe ne izumru, izlov treba prepoloviti!

Damanaki i Cobankovic.jpg
The European Commission
VL
Autor
Stojan de Prato / Bruxelles
11.11.2010.
u 15:22

Za 2011. EK predlaže smanjenje ribolovnih kvota za 64 riblja jata, povećanje za šest, a jednake kvote kao u 2010. za njih 23

Samo 40 posto komercijalnih ribljih jata u europskim ribolovnim vodama u Sjevernome moru, Atlantskome oceanu i Baltiku ima izgleda za preživljavanje ako se ribolov znatno ne sreže. Dapače, kada bi se ribolovne flote smanjile, iz čak 72 posto jata u tim vodama ulovilo bi se više riba nego danas! Te je zabrinjavajuće podatke, koje su za Europsku komisiju sastavili znanstvenici iz Međunarodnoga vijeća za istraživanje mora (ICES) i Znanstvenoga, tehničkoga i gospodarskoga odbora za ribarstvo Europske unije (STECF) u četvrtak novinarima u Bruxellesu predstavila europska povjerenica za ribarstvo i pomorsku politiku Maria Damanaki.

- Nemojmo se zavaravati, količina ribe u moru ograničena je, pa je ograničena i količina koja se može svake godine izloviti, a da se ne ugrozi opstanak ribljih jata. EU je prihvatio da do 2015. postigne cilj koji je postavio Svjetski summit za održivi razvoj, da se ribe ne lovi više od najvećega održivoga prinosa. Taj rok je blizu i na znanosti utemeljene odluke jedine su kojima ćemo postići obnovu ribljih jata te omogućiti zdravu i dohodovnu europsku ribolovnu industriju – upozorila je Damanaki.

Najugroženija je riba bakalar, za koju je Europska komisija, na temelju savjeta znanstvenika, bila lani predložila smanjenje izlova za četvrtinu, no, zemlje članice su u Vijeću EU odbacile ikakvo smanjenje. Jata bakalara toliko su u međuvremenu propala da EK i znanstvenici za 2011. predlažu da se izlov čak prepolovi.

Za 2011. predlaže se smanjenje ribolovnih kvota za 64 riblja jata, povećanje za šest, a jednake kvote kao u 2010. za njih 23. Ukupno bi to predstavljalo smanjenje izlova za 10 posto, odnosno za 89.400 tona. Zabrane za sada ne obuhvaćaju Sredozemlje, u kojemu ribolov još nije tolika industrija da bi se ugrozio opstanak jata, osim tune, čiji najveći dopušteni izlov određuje Međunarodno povjerenstvo za zaštitu atlantskih tuna (ICCAT).

Vijeće EU o EK-ovim će prijedlozima raspravljati 13. i 14. prosinca na sjednici ministara ribarstva EU 27.

Ključne riječi

Komentara 3

DU
Deleted user
15:51 11.11.2010.

smanjite krivolov italije i riješili ste problem!!!!! a ne našim ribarima posao uzimat ionako im je teško... samo EU se nesmije zamjerit zerp se odbacuje slovenii se teritorij daje.,,

OB
-obrisani-
19:49 11.11.2010.

oceani su izlovljeni, uskoro neće moći ništa loviit u njima

SI
Slo_Istran
03:03 13.11.2010.

treble imaš probleme s čitanjem teksta? Italijani nisu krivi za smanjenje ribljeg fonda u Atlantiku. Trebalo bi uopće smanjiti izlov ribe za pola u Sredozemlju i 3/4 u Atlantiku. Radije neka propadnu ribari nego, da ribe izumru a još najbolje bi bilo prepoloviti populaciju ljudi na planeti!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije