Svi oni koji se odluče na otkaz i onda na bolovanje tijekom otkaznog roka kako bi potencijalno izbjegli gledanje u svojeg šefa mogli bi opravdano ostati bez pune plaće. No poslodavac je taj koji mora dokazati da su sumnje u bolest zaposlenika opravdane i da nije u mogućnosti raditi. Upravo to proizlazi iz odluke Suda za rad u Schleswig-Holsteinu, piše Fenix-magazine.
Riječ je o slučaju u kojem je žena raskinula radni odnos i u otkaznom pismu zatražila da joj se na kućnu adresu pošalje potvrda o otkazu i radna dokumentacija. Nije se više pojavila na poslu od dana kad je dala otkaz te je kontinuirano sve do prestanka radnog odnosa dostavljala uvjerenja o nesposobnosti za rad. Međutim, poslodavac nije nastavio isplaćivati plaću.
Zahtjev za isplatu plaće je odbijen
Iako je Radni sud u Lübecku stao na stranu zaposlenice, to nije prošlo na Radnom sudu Schleswig-Holsteina, koji je slučaj rješavao u drugostupanjskom postupku. Taj sud odbio je ženin zahtjev za isplatu plaće, a ključni dokaz im je bilo to što je ona u točno određeno vrijeme otišla na bolovanje do isteka otkaznog roka.
Poslodavac mora dokazati da je radnik namjerno otišao na bolovanje da ne bi odradio otkazni rok, a radnik je taj koji će morati dokazati da se stvarno radi o bolesti.
No u ovom slučaju žena nije uspjela uvjeriti sud da je nesposobna za rad te sukladno tome nema pravo na isplatu plaće. Žalba na odluku suda nije dopuštena, no podnesena je žalba u smislu neprihvaćanja odluke suda.
VIDEO Astor je dobro živio i nije zaslužio da umre sam, iza rešetaka boksa
Pobjegla da ne mora napraviti primopredaju posla? Pa bi se vidjelo da nije ništa napravila što mi moglo povući i neke dodatne posljedice...