Hrvatsko gospodarstvo palo je u prvom tromjesečju ove godine 1,5 posto na godišnjoj razini, što je šesto tromjesečje zaredom kako naše gospodarstvo slabi, pokazali su najnoviji podaci Državnog zavoda za statistiku. To je manji pad nego u četvrtom kvartalu 2012. godine kada je BDP pao 2,3 posto, no ipak veći nego što se sada predviđalo.
Predsjednik Hrvatskih laburista Dragutin Lesar kazao je da je nastavak negativnog pada BDP-a isključivo posljedica loših poteza u gospodarskoj politici.
– Ta se politika oslanja isključivo na mjere štednje koje su rezultirale padom kupovne moći, a pad kupovne moći uvijek rezultira padom BDP-a. S druge strane, rezultat je to i monetarne politike koja jedino što još uvijek radi jest to da se bavi tečajem bez utjecaja na visinu cijene kapitala kamate. Kad jedno s drugim povežete, onda je ovaj minus očekivan – zaključuje Lesar.
Bivša HDZ-ova ministrica financija Martina Dalić vjeruje da je pad BDP-a rezultat svega onoga što smo vidjeli u prvom kvartalu.
– Sve što se događalo u tom prvom kvartalu upućivalo je upravo, nažalost, na takav rezultat. Ono što posebno zabrinjava jest da je u međugodišnjem mjerenju taj pad intenzivniji nego što je bio u prvom kvartalu prošle godine. Tako da takav ekonomski rezultat jasno zahtijeva promjenu ekonomske politike, zaokret u načinu vođenja ekonomske politike, u prioritetima, žurno usmjeravanje Vlade na poboljšanje poslovne klime, poboljšanje uvjeta investiranja, na reforme – tvrdi Dalić te dodaje kako, nažalost, ne vidi prostora za neko naglo i iznenadno poboljšanje trendova.
– Ne vidim to jer ono što radite danas daje rezultate kroz šest do osam, a ponekad i više mjeseci. A, nažalost, ono što se danas kod nas radi i mjere ekonomske politike koje se provode nisu one za koje vidim da bi u budućnosti mogle pridonijeti, odnosno zaokrenuti te trendove, posebno ne onom dinamikom kojom bi to u stvari bilo potrebno – uvjerena je Dalić.
Vidošević: Pad nije optimističan, no očekivan je
Predsjednik Hrvatske gospodarske komore Nadan Vidošević kaže da podatak o padu BDP-a nije optimističan, ali je bolji nego što se zapravo očekivalo. – Ako ste pratili najave posljednjih mjesec-dva, očekivanja su zapravo bila prilično loša, pa u tom kontekstu mi ovaj pad ne izgleda tragičan. To je zapravo u ovom trenutku dobro. Ako bi sljedeća dva kvartala popravila turistička sezona, uz nadajmo se, bar jedan značajniji investicijski zahvat koji bi se dogodio do kraja godine, možda bi ova godina mogla biti stagnirajuća, bez pada, što bih ja smatrao velikim uspjehom s obzirom na stanje u zemlji, ali i okruženju – komentirao je Vidošević.
Na pitanje vidi li, osim u turističkoj sezoni, još nešto što bi potaknulo rast, rekao je kako su u ovom trenutku sada zapravo svi fokusirani na investicijsku aktivnost.
– Zapravo, u onoj mjeri u kojoj se potakne investicijska aktivnost, domaća, bilo bi idealno, ali i međunarodna, tu je jedina šansa za neki pomak na kraći rok. U ovom postojećem stanju nema nešto spektakularno što bi se moglo dogoditi, naime, cijela ekonomija je godinama rasla na unutarnjoj potražnji, a kako ona pada, logično je da nemate ni ekonomski rast. To je sasvim logično, dakle, nama je potreban zaokret. A kada će se to dogoditi, teško je reći, jer naše domaće okolnosti su nepovoljne, a međunarodno okruženje je izrazito nepovoljno, pogledajte situaciju u Italiji gdje ne cvjetaju ruže, tradicionalno tržište jugoistočne Europe isto tako je stagnirajuće, prema tome, morat ćemo se nadati da će se do kraja godine dogoditi bar kakav takav investicijski ciklus jer bez toga neće doći ekonomskog oporavka – zaključio je Nadan Vidošević.
>>BDP u prvom kvartalu pao 1,5 posto, no nismo najgori u Europi