Tradicionalni svakogodišnji plač za neizvješenim zastavama na Dan neovisnosti zabilježen je i jučer, pa su kamere mogle snimiti samo one na državnim institucijama i tek poneku na privatnim zgradama. Ništa nova. Baš kao ni u anketama slučajnih prolaznika pred tv-kamerama, koji pojma nemaju o kojem se prazniku radi. Ili nastupaju samouvjereno kao onaj na RTL-u, koji je ispalio kako svaki Hrvat mora znati da se jučer slavio – Dan državnosti!
Te otužne snimke s ulica, od zastava do ankete, preslik je kako državni, politički i javni establishment drži do istoga praznika. Tako je Nataša Božić s RTL-a konstatirala da bi sabornica jučer bila poluprazna da nije bilo diplomatskog kora, jer saborski zastupnici baš i nisu bili zainteresirani za svečanu sjednicu. Nije bio ni premijer Milanović (koji je bio u Milanu), ni predsjednik HDZ-a Karamarko (u Livnu), kako su svi primijetili, a HTV spisku dodao i predsjednicu Ustavnog suda Omejec, nadbiskupa zagrebačkog kardinala Bozanića (koji je u Rimu na biskupskoj sinodi – op. a.) i zagrebačkog gradonačelnika Bandića.
Dan neovisnosti, kada je Hrvatska prije 23 godine u zgradi INE izglasala svoj put, kao da nikoga, osim simbolički, u našem vrhu ne zanima. A zgodne tj. vrlo stvarne simbolike dohvatio se RTL, konstatiravši kako se prije 23 godine u INI odlučivalo o nacionalnoj neovisnosti, a danas se u INI odlučuje o hrvatskoj gospodarskoj neovisnosti. Dokazali su to slikovito cijenom benzina u Hrvatskoj (1,40 eu) i Mađarskoj (1,34 eu), koju su, naravno, odredili Mađari. Nama viša, njima niža. Odnosno u prijevodu i duhu jučerašnjeg prigušenog blagdana: nama država, a njima sve ostalo. Zar ne.
PLUS
Kamera i mikrofon NoveTV sjajno su "čitali s usana" premijera Milanovića dok je predsjednicima Ivi Josipoviću i Josipu Leki prepričavao kako u SAD nije smio pušiti
MINUS
Personalizirana anketa "običnih ljudi" HTV-a o tome kako se u Hrvatskoj ništa nije napravilo u 23 godine, osim uobičajene kuknjave, ništa nije novoga otkrila.
>> Leko: Referendumi su nam u zadnje vrijeme nekako u modi
Hrvatsitan će dužničkom ropstvu biti još nekih 100-200 godina. Onda će ga preimenovati.