Prije točno 67 godina sovjetska je Crvena armija oslobodila logor u Auschwitzu, a svijet se suočio sa strahotama Holokausta. Danas, 27. siječnja, obilježava se Dan sjećanja na žrtve Holokausta, koji su 2005. godine proglasili Ujedinjeni narodi.
Taj se dan posebno obilježava u Njemačkoj, čiji narod i dalje opterećen činjenicom da su u njegovo ime ubijani i mučeni milijuni Židova, Roma, homoseksualaca i ostalih nepoćudnih skupina. O tome je prozborio i njemački političar Martin Schulz, predsjednik Europskog parlamenta.
– Osjećam da snosim posebnu odgovornost jer je ono što je odlučeno na takozvanoj konferenciji u Wannseeu, istrebljenje židovskog naroda, učinjeno uime njemačkog naroda. Današnji njemački narod nije kriv za Holokaust, ali na njemu leži odgovornost za održavanje sjećanja – rekao je Schulz naglasivši kako predstavnici njemačke nacije imaju važnu dužnost, a to je odgovornost za Židove u cijelom svijetu.
Uz prisutnost njemačke kancelarke Angele Merkel i predsjednika Christiana Wulffa, dan je posebno obilježen i u Bundestagu, što je tradicija koja traje od 1996. godine. Bundestagu se obratio 91-godišnji bivši logoraš, njemački književni kritičar poljskog podrijetla Marcel Reich-Ranicki.
– Ono što se nazivalo "preseljenjem Židova" bila je deportacija. Imala je samo jedan cilj, samo jednu svrhu – smrt – kazao je u Bundestagu Reich-Ranicki, nakon čijeg je govora u dvorani zavladala jednominutna tišina popraćena pljeskom.
A šta je to holokaust?