Jesu li dokazi koji su prikupljeni u kraku afere Vjetroelektrane, zakoniti ili ne, trebalo bi se znati danas kada će optužno vijeće zagrebačkog Županijskog suda priopćiti svoju odluku. Na sjednici prije gotovo mjesec dana, obrana Josipe Čuline (ex Rimac) tražila je da se iz spisa kao nezakoniti izdvoje nalozi za tajno praćenje i prisluškivanje te sve ono što je iz njih proizašlo, a to su poruke i razgovori koji su transkribirani na više od tri milijuna stranica.
Obrana Josipe Rimac tvrdi da je bila riječ o masovnom prisluškivanju, da je USKOK za prisluškivanje nekih mobitela trebao uputiti zahtjev za međunarodnom pravnom pomoći, a zahtjevu za izdvajanjem nezakonitih dokaza pridružile su se i druge obrane. USKOK s druge strane tvrdi da su svi dokazi zakoniti. Nakon odluke optužnog vijeća, nezadovoljna strana ima pravo žalbe o kojoj će odlučivati Visoki kazneni sud (VKS). A to znači da odluka o pravomoćnosti optužnice neće biti donesena još neko vrijeme, vjerojatno do početka iduće godine.
Kada je optužnica u veljači 2022. podignuta, bilo je optuženo 27 osoba. Sada ih je na optuženičkoj klupi 16, jer je njih 11 priznalo krivnju te se nagodilo s USKOK-om. Među optuženima je osim Josipe Rimac i Gabrijela Žalac, a ovaj krak afere Vjetroelektrane bavi se nezakonim zapošljavanima i namještanjem prolaska na državnim ispitima.
POVEZANI ČLANCI:
>> VIDEO Benčić 'spustila' Zekanoviću: Opozicija se ne dogovara kao i vi, uz pomoć novčića i žetončića
APove energetske afere u punom sjaju. Vjetroelektrane, Ina, Hep a jedina zajednička ishodišna točka su im AP i HDZ. Kako lijepo, kako drpoljubno.