Sud Europske unije danas objavljuje presudu po tužbama kojima Mađarska i Slovačka pokušavaju srušiti europski propis o premještanju migranata iz Italije i Grčke u ostale zemlje EU prema mehanizmu kvota. Neslužbeno, u Bruxellesu se jučer očekivalo da će Mađarska i Slovačka izgubiti, no nemoguće je znati ishod prije izricanja presude. Riječ je o jednoj od najvećih političkih i pravnih bitaka u EU.
Mehanizam kvota, koji propisuje da će 120.000 tražitelja azila koji su doplovili do Italije i Grčke biti premješteni u druge države članice EU, izglasan je 22. rujna 2015., na vrhuncu migrantske krize. Već se tada nazirao veliki sukob među državama članicama jer odluka nije izglasana jednoglasno, već preglasavanjem: Mađarska, Slovačka, Češka i Rumunjska glasale su protiv, a sve ostale države glasale su za, osim Finske koja je bila suzdržana.
Slovačka i Mađarska potom su podnijele dvije tužbe Sudu EU, zahtijevajući da se odluka Vijeća poništi zbog dva razloga: prvo, zbog proceduralnih pogrešaka u donošenju odluke i neprimjerene pravne osnove; i drugi, zbog toga što se, kako tumače Slovaci i Mađari, migrantskim kvotama ne može prikladno odgovoriti na migracijsku krizu. Mađarski premijer Viktor Orban smatra da je gradnja graničnih ograda od tzv. žilet-žice prikladniji odgovor na migracijsku krizu jer šalje poruku migrantima da ne dolaze u Europu.
U Bruxellesu se očekuje da će Sud Europske unije u Luxembourgu odbaciti argumente dviju država-tužiteljica, kao što je i nezavisni odvjetnik (strana u postupku, čije mišljenje suci u pravilu uvažavaju, ali mogu ga i ne uvažiti u presudi) u svom mišljenju objavljenom u srpnju zaključio da nema osnove da se tužba Mađarske i Slovačke prihvati.
Tijekom sudske rasprave, Poljska je intervenirala u potporu Slovačkoj i Mađarskoj, a Belgija, Njemačka, Grčka, Francuska, Italija, Luksemburg, Švedska i Europska komisija intervenirale su u potporu Vijeću EU, koje je tužena strana u postupku. Mađarska i Poljska dosad nisu preuzele nijednog tražitelja azila od broja koji im je određen da moraju preuzeti prema sustavu kvota, Češka ih je preuzela 12, a Slovačka 16 iz Grčke. Hrvatska je dosad preuzela 18 ljudi iz Italije i 59 iz Grčke, pokazuje izvješće Komisije objavljeno potkraj srpnja.
A kako to da je sve više viđam crne i smeđe migrante po ulicama Zagreba? Meni se čini da vlada nama nešto krije..