Za dužnike koji su konvertirali CHF kredit danas je dan D – Sud EU donijet će presudu o predmetu C-567/20 u kojem se odlučuje o pravu na obeštećenje po preplaćenim kamatama i valutnoj klauzuli i nakon provedene konverzije. Više od godinu dana čeka se mišljenje suda nakon što je hrvatska sutkinja Jesenka Jurić Šojat uputila prethodno pitanje Sudu EU na tu temu, a nezavisna odvjetnica Juliane Kokott dala mišljenje da je – Sud EU nenadležan.
Odvjetnica je svoje mišljenje utemeljila na tezi da Hrvatska u vrijeme ugovaranja kredita iz predmeta o kojem se odlučuje nije bila članica EU, nakon čega je Udruga Franak poslala pismo sudu kako bi pobila njezino mišljenje. U UF-u su argumentirali da su posrijedi dugoročni krediti, čiji se najveći dio otplate događa u vrijeme kada RH jest članica EU. Usto, RH je još od 2003. potpuno usklađena s Direktivom 93/13 koja štiti potrošače, a i Europska komisija je dala mišljenje kako Sud EU jest nadležan za hrvatski predmet C-567/20.
– Očekujemo odluku u našu korist, o drukčijoj odluci uopće ne razmišljamo. Sud EU nadležan je, i Sud EU će donijeti pozitivnu presudu koja će otvoriti vrata za još najmanje 35.000 tužbi – komentirao je Goran Aleksić, koordinator ekonomsko-pravnog tima Udruge Franak. Sud treba procijeniti jesu li konverzijom potrošači dobili punu restituciju, odnosno jesu li dovedeni u stanje kao da nikada nisu ugovorili valutnu klauzulu CHF i kao da nikada nisu ugovorili promjenjivu kamatnu stopu koja se mijenja odlukom banke, odnosno može li im zakonodavnom intervencijom sama bit toga prava koje je ključni element i svrha Direktive 93/13, biti uskraćena.