Danske vlasti izvijestile su prošli tjedan da je konzorcij Nord Stream 2 AG prilikom inspekcije cijevi plinovoda koja nije oštećena u eksploziji u rujnu prošle godine pronašao valjkasti objekt promjera 10 centimetara, zaboden u morsko dno. Većinski je vlasnik Nord Streama ruski proizvođač plin Gazprom, s 51 posto udjela. Njemačke energetske tvrtke E.ON i Wintershall Dea drže po 15,5 posto udjela, a nizozemski operater plinovoda Gasunie i francuska energetska tvrtka Engie po devet posto.
Danska agencija za energiju izvijestila je u četvrtak da je odlučila izvaditi objekt uz pomoć vojske i pozvala je konzorcij da sudjeluje u vađenju. Vlasti su procijenile da "objekt ne predstavlja neposredan sigurnosni rizik", rekla je agencija. Plinovodi su oštećeni u eksplozijama u rujnu prošle godine u blizini danskog otoka Bornholma, u ekskluzivnim gospodarskim zonama Švedske i Danske.
Europske vlade posumnjale su u sabotažu pa je pokrenuto nekoliko istraga. Švedska je odbila objaviti rezultat, pozivajući se na nacionalnu sigurnost, a sličan su stav zauzele i Njemačka i Danska. Rusija je zatražila neovisnu istragu nakon što je ugledni američki istraživački novinar Seymour Hersch u veljači izvijestio, pozivajući se na neimenovani izvor, da je eksploziju izazvao SAD, uz asistenciju Norveške.
Washington je opovrgnuo izvješće. Eksplozije su teško oštetile tri od četiri cijevi plinovoda, a u neošećenoj još ima plina. Operater je prošle godine objavio da je smanjio tlak kako bi spriječio nezgode. Od početka ruske invazije na Ukrajinu Europa je prekinula većinu energetskih veza s Rusijom i uvela Moskvi brojne sankcije.
VIDEO: Hrvatska Turskoj šalje dodatnu pomoć: 40 kontejnera, 60 kreveta i 120 madraca na putu su za Istambul