Glavni direktor Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) Davor Majetić kazao je danas da podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS) o deficitu u 2015. potvrđuju da je napravljen određeni pomak u području smanjivanja proračunskog deficita, ali ne i javnog duga, te upozorava da to pitanje treba urgentno rješavati.
Prema podacima DZS-a, manjak u proračunu konsolidirane opće države u 2015. godini iznosio je 10,7 milijardi kuna ili 3,2 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP), dok je konsolidirani dug opće države dosegnuo 289,7 milijardi kuna, odnosno 86,7 posto BDP-a.
Usporedbe radi, godinu ranije deficit opće države bio je na razini od 18,1 milijarde kuna ili 5,5 posto BDP-a, a javni je dug iznosio 284,2 milijardi kuna, tj. 86,5 posto BDP-a.
"Danas objavljeni podaci DZS-a potvrđuju ono što je već dobro poznato – lani je napravljen određeni pomak u području smanjivanja proračunskog deficita, ali ne i javnog duga. Pitanje duga je i dalje vrlo kritično i treba ga urgentno rješavati jer nas takav dug izlaže prevelikim rizicima", kazao je Majetić.
Napominje kako se Hrvatska trenutno bori da proračunske rashode svodi u održive okvire kroz promišljene i cjelovite reforme. "Odavno je jasno što treba činiti, ali još čekamo trenutak u kojem će se s riječi krenuti na djela", istaknuo je Majetić.
Smatra i kako "odgovornost za dugogodišnje neprovođenje ili tek djelomično provođenje reformi nije samo na vladama, već i na svima koji su nespremni prihvatiti bilo kakve promjene i inzistiraju na zadržavanju postojećeg stanja i postojećih modela rada". Promjene su nužne i treba ih provesti kroz konstruktivan dijalog i suradnju socijalnih partnera i svih zainteresiranih dionika, poručio je.
"Ovoliki javni dug čini našu situaciju izuzetno teškom i kompleksnom, stoga kada uspijemo zaustaviti taj rast, počinje borba za smanjivanje tolikog javnog duga. Recept je jednostavan i težak. Moramo osigurati gospodarski rast, a njega pak jedino možemo osigurati strukturnim i cjelovitim promjenama, koje na žalost i dalje samo najavljujemo i čekamo", zaključio je Majetić.
Naravno da pitanje duga treba riješiti, otkrio ti nama toplu vodu! No, pitanje se kao samo od sebe postavlja: treba li dug otplatiti prodajom državne imovine od strateškog značaja ili naplatiti veće poreze bogatima odnosno onima koji su ovu državu i opljačkali kroz privatizaciju u posljedjih 25 godina, uzimali novac koji je dijaspora davala, izvlačili ga u strane banke? No, gle čuda - narod se kao psi oko kostiju kida na temu ustaša i partizana, preko granice nam četnički vojvode nam trn u oku, a pred nosem nam se neprestano serviraju dječje pričice. Kradite, otimajte - nećete moći još dugo, jer Hrvatska nije bačva bez dna. Narod će se već snaći, jer je ionako teško živio, no što će biti s vama? Ići ćete u inozemstvo i tamo se kandidirati za predstavnike vlasti i direktore javnih, privatnih i inih tvrtki i agencija?