Analize recentnih rezultata u usporedbi s onima s prošlogodišnjih izbora za Europski parlament, usporedbe s rezultatom s lokalnih izbora 2013., pa i s prethodnih parlamentarnih izbora sugeriraju da je HDZ prije desetak dana ostvario, sa 41,42%, svoj najbolji rezultat u proteklih – 14 godina.
“Efekt” Milorada Pupovca
Najbliži je to rezultat onima iz devedesetih kad je HDZ, sam, i nakon Oluje dobivao više od 45% glasova, no u drukčijem izbornom sustavu. Na parlamentarnim izborima 2000., prvima nakon smrti predsjednika Franje Tuđmana, HDZ je ostvario 30% i prvi put izgubio vlast. Na idućim izborima, 2003., dobiva 35,76% glasova, vraća se na vlast u dva mandata. Na državnim izborima 2007. sa 34,79% jedva, ali uspijeva formirati vlast.
Država tada ulazi u neslavni drugi mandat Ive Sanadera, a vlada čiji mandat preuzima Jadranka Kosor na izbore 2011. izlazi bez realnih šansi i HDZ doživljava najveći poraz sa 25,56% glasova. Slijede dva kruga euroizbora, na kojima HDZ-ova koalicija dobiva 34,23% glasova (2013.), ove godine više od 41%. Te su usporedbe uvjetne jer je na tri parlamentarna izbora od 2000. do 2007. HDZ izlazio samostalno. Jadranka Kosor stvorila je 2011. slabu koaliciju sa Željkom Kerumom i DC-om Vesne Škare Ožbolt. Na posljednjim dvama euroizborima pak Tomislav Karamarko uvježbava sinergiju s HSS-om i HSP AS-om.
Analiza potonjih euroizbora, koju je izradio HDZ, daje dobre vijesti za koaliciju desnog centra. U 89 od 127 hrvatskih gradova pobijedila je HDZ-ova koalicija, SDP-ova u 37, a u Belišću Savez za Hrvatsku. HDZ-ova koalicija pobijedila je i u 322 općine, SDP u 102. Desna koalicija pobjeđuje u 17, a lijeva u četiri županije. Pri tome HDZ raste u svim županijama, a SDP, u odnosu na euroizbore prošle godine, zabilježio je golemi rast u Istarskoj (sa 25% na 61%, zbog povratka IDS-a u koaliciju), a narastao je i u Vukovarsko-srijemskoj županiji sa 24 na 27%, uglavnom zbog “efekta” Milorada Pupovca. U sedam županija HDZ pak dobiva potporu više od 50 posto. HDZ je jako rastao u Splitsko-dalmatinskoj, sa 27 na čak 48% potpore, u Zagrebačkoj, sa 29 na 43 posto, i u Koprivničko-križevačkoj županiji sa 25 na gotovo 44% glasova.
Infografika: Milan Ilić
Rast i u Istri
Najslabiji rezultat ostvario je u Istarskoj županiji, oko 13%, no i to je bolje nego lani (9%). U Zagrebu je desna koalicija rasla, u odnosu na prošlogodišnje euroizbore sa 31 na 37%, a SDP-ova pala sa 37 na 31 posto.
HDZ-ove računice kažu da bi, kada bi se ovi postoci prenijeli na parlamentarne izbore, HDZ-ova koalicija osvojila 70-ak mandata u Saboru (71). Za formiranje vlasti potrebno je – 77. Istom metodom izračuna Savez za Hrvatsku dobio bi 7 ili 8 mandata. No, ponoviti ove postotke bit će zahtjevno jer će parametri za parlamentarne izbore biti drukčiji, kao i izlaznost.
>> HDZ i desnica u 'bitki za Vukovar' zajedno jurišaju na Željka Sabu
IDS je glavna stranka u Istri, Čačić kad se vrati postaje glavni u Međimurju i Varaždinskoj županiji tako da ovom SDP-u ostaje samo Primorsko-goranska županija, a i ta im je županija upitna ako Linić odluči osnovati nekakvu regionalnu stranku na tom prostoru. Uglavnom, SDP nesposobnjakovići i kriminalci tonu sve dublje u močvaru!