Iako je Zakon o suzbijanju diskriminacije na snazi šest godina građani još ne znaju što je diskriminacija i kako se od nje zaštiti, kazala je pučka pravobraniteljica Lora Vidović na nacionalnoj konferenciji o suzbijanju diskriminacije u zagrebačkom hotelu Dubrovnik. U Hrvatskoj, ali i drugim europskim zemljama diskriminacija se i dalje nedostatno prijavljuje, a razlog je i što građani još ne znaju kako se od diskriminacije mogu zaštititi.
Uz to, istakla je Vidović, mnogi su su se navikli na diskriminatorno postupanje i boje se viktimizacije. Nemaju povjerenja u sustav i strah ih je da će se diskriminacija nastaviti, ako ne i pogoršati. Prema jednoj anketi nešto manje od 80% ispitanih građana drži da je diskriminacija raširena i doživljavaju ju gotovo svakodnevno, no, unatoč tome na diskriminaciju se odnosi manje od 10 % ukupnog broja pritužbi koje primi Ured pučke pravobraniteljice!
Zamjenica ministra pravosuđa, Sandra Artuković Kunšt istakla je da je riječ o pitanju koje dotiče svakodnevni život svih građana - od zapošljavanja do ravnopravnosti spolova, do statusa pojedinih društvenih grupa i djelovanja medija.
- Jednakost svih građana u pravima i slobodama je ustavno načelo i jedna od najviših vrednota našeg poretka - kazala je Artuković Kunšt. Predsjednik Vrhovnog suda, Branko Hrvatin vjeruje da danas živimo u vremenu koje obilježava zaštita ljudskih prava i kako instrumentarij zaštite od diskriminacije postoji najviše u Zakonu o suzbijanju diskriminacije, ali i drugim zakonima i treba ga koristiti. Nacionalnu konferenciju organizirali su Ured Pučke pravobraniteljice i Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina.
>>Pučka pravobraniteljica: Očekivanja građana sve su veća, a sada smo im bliži
>>Lora Vidović: Pravo na priziv savjesti spada u ljudska prava
Gospođo Vidović,diskriminacija je i vaše izmišljeno,nepotrebno radno mjesto a uža formulacija bi glasila:financijska diskriminacija građana.