Iako djeci mlađoj od 16 godina Obiteljski zakon brani noćne izlaske poslije 23 sata bez pratnje roditelja ili odrasle osobe, osobito ljeti, policija ima posla s djecom, koju u “sitne” sate zatiče najčešće na otvorenim javnim prostorima. Dužnost je roditelja ne dopustiti djeci mlađoj od 16 godina noćne izlaske, kako ne bi bila izložena opasnosti i rizičnim ponašanjima. Od siječnja do 12. kolovoza 2013. policija je u nedopuštenim noćnim izlascima i bez pratnje odrasle osobe zatekla 1618 djece, mlađe od 16 godina. Lani ih je, pak, zatečeno 2738.
Cilj je zaštita djece
Policija je tada dužna pozvati roditelje, predati im dijete, utvrditi zašto nisu poštovali zakon i obavijestiti o tome Centar za socijalnu skrb. Kako reagiraju roditelji? Iz MUP-a kažu da su roditeljske reakcije od izrazite podrške i razumijevanja postupanja policije, pri čemu im nerijetko priznaju manjak roditeljskog autoriteta, pa do krajnjeg nerazumijevanja, uz obrazloženje da su djeci u skladu s odgojnim pravilima dopustili noćni izlazak. Prateći ovaj problem više godina policija je evidentirala prosjek od čak 55% roditelja koji djeci dopuštaju noćne izlaske ne smatrajući ih rizičnim za dijete. Cilj je policijskih preventivnih akcija zaštititi maloljetnike od opijanja, uzimanja droga, od rizika da budu noću izloženi agresivnosti pojedinaca te od toga da počine kazneno djelo.
– Roditelji moraju preuzeti roditeljsku odgovornost i ako zakon kaže da djeca ne mogu poslije 23 sata biti vani, zakon im pomaže u preuzimanju roditeljske odgovornosti pa kad im djeca kažu da idu svi drugi vršnjaci, što najčešće govore, roditelj im treba reći: “Ne, neću dopustiti da kršimo zakon” – kaže psihologinja Gordana Buljan Flander. Dodala je da se roditelji ne mogu ponašati kao da su prijatelji djece, moraju preuzeti odgovornost i postaviti djeci granice. Najviše djece policija zatiče izvan doma nakon 23 sata krajem školske godine i tijekom ljetnih praznika te vikendima i blagdanima.
Kontrole mora biti
Lana Petö Kujundžić, zagrebačka sutkinja za mladež, kaže da se za provođenja pilot-projekta “Stop program” u Zagrebu pokazalo kako je većina roditelja znala da im djeca ne smiju ostajati vani poslije 23 sata, ali...
– Roditelji su govorili “bilo bi nam drago da se o tome više govori i u školi, da to svi znaju pa ako druga djeca ne izlaze, neće ni moje.” Smatram da bi trebalo zaštititi i djecu kojoj je 16 godina i onu mlađu od 18 te da ne bi smjeli biti vani poslije ponoći. Prema konvenciji UN-a djeca su svi do 18 godina i dužnost je roditelja da imaju kontrolu nad njima, da znaju gdje su, da ne piju – kaže sutkinja Petö Kujundžić. Kad je riječ o maloljetnima, zakon se krši i kad im ugostitelji i trgovci prodaju alkohol i cigarete.
>> Šokantni podaci u Brodu: Čak 76% maloljetnika pilo alkohol